Kratke eko vesti iz sveta

  • Po prvi put u istoriji, sud neke države je naložio vladi da preuzme korake u smanjivanju klimatskih promena. Holandska NVO Urgenda, zajedno sa 900 podnosilaca tužbe, uspela je da putem suda primora vladu svoje zemlje na uvećanje projektovanih mera za ublažavanje klimatskih promena. U Belgiji je takođe pokrenut sličan slučaj, dok je u Norveškoj slična tužba na pomolu.
  • Prema istraživanjima Chung-Ang Univerzitetske bolnice u Seulu, virtuelna realnost se pokazuje uspešnom u lečenju alkoholizma. Inače, ranija istraživanja su već utvrdila mogućnost terapije post-traumatskog stresa i raznih vrsta fobija. Terapija alkoholičara uključuje izlaganje pacijenta virtuelnim situacijama (exposure therapy) u kojima bi se inače mogla javiti anksioznost. Nakon pet nedelja, skeniranjem mozga pacijenata utvrđena je promena u metabolizmu mozga, što ukazuje na smanjenu potrebu za alkoholom.

Kratatke-eko-vesti-iz-sveta2

  • Kompanija Ikea je lansirala novu liniju nameštaja, napravljenu isključivo od stare hartije. Pretpostavlja se da će neki komadi nameštaja biti u rangu cena od nekoliko dolara.
  • Pošto je u nekim regionima na planeti sve manje vode raspoloživo za zalivanje travnjaka, istraživači sa Univerziteta Yale predlažu potpuno novu vrstu travnjaka, nazvanu Freedom Lawn. “Travnjak slobode” sadržao bi veći diverzitet biljaka, koje bi rasle bez upotrebe hemije i sa veoma malom potrebom za održavanjem – košenjem.

Kratatke-eko-vesti-iz-sveta3

  • Prema najnovijem istraživanju Univerziteta Kalifornija, od 37 najvećih svetskih akvifera (podzemni rezervoari vode) između osam i jedanaest se troše drastično više nego što se dopunjava prirodnim putem. Kako tvrdi Marc Bierkens iz holandskog Univerziteta Utreht, oko jedne petine svetske populacije zavisi od hrane proizvedene navodnjavanjem iz podzemnih akvifera. Među najugroženije akvifere na planeti spadaju Severno-arapski, Zapadno-meksički, Gornji Gang u Indiji, kao i Persijski u Iranu. Očekuje se i rapidno smanjenje akvifera u zapadnoj Kini. Takozvani “fosilni” akviferi, čije obnavljanje je zanemarljivo, predstavljaju još ugroženiju vrstu podzemnih voda. Ogallala akvifer u SAD se prazni 50 puta više od dopunjavanja, dok su u Saudijskoj Arabiji najavili prestanak proizvodnje pšenice do 2016. (u periodu 2008. – 2011. proizvodnja pšenice u Saudijskoj Arabiji je već opala za 2/3). Nažalost, postoje čak i teži slučajevi od ovoga: prema rečima osnivača Ministarstva za vodu i životnu sredinu u Jemenu, Mohammed Al-Eryani-ja, sa ovakvim trendom potrošnje moguće je da već oko 2025. godine podzemne vode u Jemenu budu skoro potpuno ispažnjene.
  • Britanski online supermarket Ocado predvideo je petogodišnji plan razvoja robota nazvanih SecondHands, a namenjenih kao ispomoć radnicima te kompanije. Roboti bi predstavljali kombinaciju veštačke inteligencije, mašinskog učenja i upotrebe naprednih senzora za razumevanje i asistiranje ljudima, uz kompletnu autonomiju u radu. Između ostalog, smatra se da je ovakvim potezima moguće odgovoriti na izazov starenja populacije u razvijenim državama.

Kratatke-eko-vesti-iz-sveta

  • Kalifornija je otpočela doniranje solarnih panela svojim najsiromašnjim građanima, kako bi se umanjili njihovi mesečni troškovi života. Kolika će ušteda biti ostvarena možemo videti na primeru Roya Rivere, jednog od korisnika donacije koji će tokom narednih 30 godina uštedeti na troškovima za energiju oko 23000 dolara. Planira se donacija od 1600 solarnih panela.

Za Plezir magazin, Nikola Grujičić autor bloga Nova Paradigma.

Share