Ženski ciklus: doše i hormonski status

Možda nemate neregularan period možda je jednostavno vaša dominantna doša vatta; možda nemate preobilne menstruacije možda je vaša dominantna doša pitta

Ulazimo u novi ciklus sa jesenjim danima i ova tranzicija je često je praćena čudnim raspoloženjem, sezonskim prehladama, alergijama, prisutno je loše raspoloženje, osećaj umora, teško varenje, suvoća, problemi sa zglobovima ili pak oticanje nogu. Sve je ovo na neki način „normalno” jer je telu potrebno vreme da se uskladi sa energijama u prirodi. Svakako što su više energije u našem telu i umu u balansu, to će manje biti svih ovih simptoma.

Prema ajurvedi, svako stanje organizma posledica je neravnoteže vata, pitta i kapha doše i od odnosa ovih elelemenata zavisi naše mentalno i fizičko zdravlje. Kada su doše u balansu mi smo zdrave, dobro fokusirane, relaksirane, hormonski status je dobar, pravimo dobre izbore i generalno smo zadovoljne sobom i svojim životom. Kada je ravnoteža doša poremećena, vrlo često dolazi do raznih disbalansa.

Kada pogledamo zdravlje žene, ženski ciklus predstavlja jako važno stanje pri proceni ravnoteže doša. Ako posmatramo probleme koji se odnose na menstrualni ciklus, moramo da pogledamo dalje od simptoma jer dve žene mogu imati iste simptome kao što su bol i grčevi tokom menstruacije ali uzroci mogu biti potpuno različiti. Kada radim privatno sa ženama drugačije pristupam ženi koja npr. radi u poslovnom okruženju koje je stalno promenljivo (kao stjuardesa ili doktorka u bolnici) a drugačiji je pristup ženi koja svaki dan radi od 9 do 5 u kancelariji. Podjednako je važno i kakav je način života osobe, kakva je ishrana, da li je žena fizički aktivna, da li postoji određeni medicinski problem, sve do toga gde osoba živi, kakvi su uslovi života pa čak i koje je trenutno godišnje doba – jer sve je povezano.



Mnogim ženama je neverovatno da zamisle da je uopšte moguće da ciklus prođe bez tegoba i vrlo neprijatnih propratnih simptoma. Ali, dovođenjem svoje konstitucije u balans, tehnikama joge i ajurvede, i te kako je moguće imati bezbolne cikluse, osećaj komfora u svom telu i dobro raspoloženje tokom svih dana ciklusa.

Takođe, vežbanjem joge i uvođenjem određenih korekcija u ishrani i životnom stilu, hormonski status postaje bolji, poboljšava se celokupno zdravlje, ali se i obezbeđuju uslovi za zdravo, prirodno začeće, postavljaju se temelji za održavanje zdrave trudnoće, a kasnije i za prirodnu i zdravu menopauzu, čemu svedočim u mom dugogodišnjem radu sa ženama koje su zatrudnele i sada su majke, čak i nakon mnogo godina pokušavanja da ostanu u drugom stanju.

Danas se često dešava da uspešne žene, koje mnogo rade, ili su iznenada doživele veliki stres, izgube menstrualni ciklus veoma rano, čak pre četrdesete godine. Tada se često pribegava hormonskoj terapiji ali iz ugla ajurvede ovde vidimo da se radi o specifičnom vata disbalansu, pa tako kada se vata doša vrati u ravnotežu, potpuno je moguće, ne samo da menstrualni ciklus postane regularan, već i da žena zatrudni i rodi dete.

Ukoliko ne pratimo sebe i nismo u skladu sa svojim ciklusom, mi žene vrlo lako sagorimo. Često se usled posla, obaveza, ili raznih predrasuda, uverenja i svega ostalog desi da zaboravimo na svoje potrebe. Žene su se prilagodile muškom svetu i to nekada jeste dobro, ali ta muška energija jednostavno je drugačija. Umesto moranja i kontrole, za više, bolje, brže, što predstavlja muški princip, podjednako nam je potrebno i usporavanje i negovanje ženskog principa. Naša ženska energija je suptilna, nežna, ženi je potreban prostor da se izrazi, potrebno joj je da uđe u svoju energiju, da je oseti, da čuje sebe, kako bi mogla da dela. Potrebno nam je vreme. I zaista, kada su ove energije u nama u balansu, kada damo sebi prostora, kada damo sebi vreme da osetimo sebe, da se uskladimo sa sobom, da budemo u toku, tada radimo mnogo bolje, kreativnije smo, opuštenije, pa možemo mnogo više i da damo.

Bojana Žikić je učiteljica joge, meditacije i ajruvede, i osnivačica joga studija Wabi Sabi. Prethodnu kolumnu o tome kako nam ajruveda može pomoći da razumemo ženski ciklus, pročitajte OVDE.

Share