Balansiranje hormona i podmlađivanje uz pomoć joge i ajruvede

Kako jogom i ajurvedom podmlađujemo ceo organizam i balansiramo rad hormona?

Podmlađivanje, na sanskritu rasajana potiče od reči rasa što se prevodi kao nektar, esencija, ukus, vrhovni užitak.Visok i kvalitetan nivo rase unutar čoveka dovodi do dugovečnosti, vitalnosti, dobrog zdravlja i kvalitetnog mentalnog i emotivnog života. 

Ovaj holistički pristup i sistem pomlađivanja uključuje: biljne preparate, određene rutine i ponašanja (achara rasayana), meditaciju, jogu i pranajamu i detoksikaciju (panchakarma) kao pripremu. Postoje različite vrste rasayane:

  1. Biljni i mineralni preparati (Aushadha Rasayana) kao što su:
    Chyawanprash – klasična formula za jačanje imuniteta i vitalnosti, Amalaki (Amla) – podmlađuju specifična tkiva (npr. reproduktivni sistem), Brahmi, Gotu kola – za um, pamćenje i balans hormona kroz neuroendokrini sistem.

  2. Hrana kao lek (Ahara Rasayana) – hrana koja neguje i podmlađuje kao što su: ghee, mleko, bademi, urme, sveže kuvano povrće, amalaki, upotreba svežih začina (kurkuma, kardamom).

  3. Način života koji podmlađuje (Achara Rasayana) – smirenost, istinoljubivost, nenasilje, kontrola besa, zahvalnost, povezanost s prirodom i mentalna higijena koja se smatra ključem za dužu vitalnost i zdrav hormonski sistem.

  4. Rasayana za seksualnu i reproduktivnu snagu (Vajikarana Rasayana) – Shilajit, Ashwagandha, Shatavari – podržavaju libido, plodnost i balans hormona.

Za celokupno zdravlje, odnose i kvalitet života jako važnu ulogu ima prana. Prana je „životna energija“ ili „životna sila“. Ona se može opisati kao nešto što neprekidno teče u nama, ispunjava nas i održava živim. To je naša vitalnost. Ako bez vazduha možemo izdržati nekoliko minuta, da nema prane život bi odmah prestao.  

Svako je rođen sa velikom količinom prane, ali ta količina i njen kvalitet se stalno menjaju tokom života. Pogledajte jedno dete, koje je tako malo a tokom dana „nema mira“ i neprekidno trči jer ima u sebi ogromnu energiju tj. visok nivo prane. S druge strane pogledajte neku stariju osobu u kojoj je sve manje životne energije, jer je starenjem prana sklona nestajanju.

Prana u prirodi odgovara vata doši (kombinacija elelmenata vazduh i etar) i odgovorna je za svako kretanje. Prana vata, najvažniji vid ove doše, upravlja nervnim sistemom, pa se pokreće na najmanji podsticaj misli i osećanja. Primenjujući tehnike joge i disanja koje održavaju prana vatu u ravnoteži možemo očuvati životnu energiju i usporiti proces starenja. Dakle, prana je životna energija koja vas održava u životu – to je vaša vitalnost.

Pranu, životnu energiju, blokira loša, neadekvatna ishrana, nekretanje, loše i plitko disanje, grubo, napeto i svadljivo ponašanje, loše misli, odnosi itd. Nastanak mnogih bolesti i prebrzo starenje mogu se dovesti u vezu sa smanjenim i blokiranim nivoom prane u čoveku.

Stanje vašeg uma i stanje svesti takođe je tesno povezano sa kvalitetom prane u vama. Svest takođe ima snagu da promeni starenjeJogi pokreće pranu koristeći nšta više nego pažnju, jer na dubokom nivou pažnja i prana su isto  – život je svesnost, svesnost je život. Jogom se tok prane može po volji povećavati i smanjivati, premeštati i upravljati, tako da održi telo uređenim i mladim. Kada vežbate jogu, sve tehnike disanja i hatha jogičke asane dopuštaju vam da produbite svesnost i povećate nivo prane.

Rezultati uravnotežene prane su:

·  psihička budnost,

·  snažan nervni sistem,

·  dobra motorna koordinacija,

·  uravnoteženi telesni ritmovi (glad, žeđ, spavanje, varenje, eliminacija),

·  snažna otpornost na bolesti,

·  dubok san,

·  telesna vitalnost,

·  vedro raspoloženje,

·  entuzijazam,

·  duhovna realizacija. 

Kada je energija u telu blokirana i prana ne može slobodno da teče, usled mišićnih tenzija, lošeg držanja, loše ishrane, zatrovanosti organizma ili potisnutih emocija to smanjuje vašu vitalnost i telo ubrzano stari. 

Isto tako, kada se pravilnom ishranom i vežbanjem pročistite od otrova, dozvoljavate da prana slobodno protiče kroz vas, što dovodi do dobrog zdravlja i podmlađivanja celog organizma. Na nivo prane u vama najviše utiču: ishrana, vežbanje, disanje, okruženje, ponašanje i osećanja.

U Indiji se dugovečnost tradicionalno povezuje sa ajurvedom (nauka o životu). Najslavniji stih iz drevnog ajurvedskog teksta kaže: „Ajurveda je za besmrtnost“ (Ayurveda amritanam).


Ajurveda koristi rasayanu da:

  • obnovi vitalnu energiju kod iscrpljenosti, burnout-a, anksioznosti
  • balansira hormone kroz jačanje Shukra dhatu (reproduktivno tkivo)
  • pomogne kod menopauze, PMS-a, problema sa štitnom žlezdom
  • uspori starenje i poboljša regeneraciju ćelija (moderno rečeno: antioksidativno i adaptogeno delovanje)

Kako joga i ajurveda gledaju na hormone

Ajurveda ima vrlo celovit i suptilan pristup hormonima – iako sama reč „hormon” nije deo klasične ajurvedske terminologije, koncept hormonalne ravnoteže u potpunosti je uklopljen u ajurvedsku teoriju kroz doshe (vata, pitta, kapha), dhatue (tkiva) i shrotase (kanale, odnosno puteve u telu).

Hormonska funkcija se u ajurvedi vezuje za agni (digestivnu vatru) i ojas (životnu esenciju, imunitet, vitalnost). Kada je agni jak, telo pravilno vari hranu i stvara ojas, a to se reflektuje i u stabilnoj hormonalnoj funkciji.

Doše su takođe pokazatelj hormonskog statusa. Ukoliko postoji vata disbalans (npr. zbog stresa ili preteranog kretanja) to često izaziva nepravilne cikluse, probleme sa štitnom žlezdom, preranu menopauzu.

Pitta disbalans može izazvati upalne reakcije, akne, poremećaje rada jetre i nadbubrežnih žlezda, dok je kapha disbalans povezan s insulinom, PCOS-om, gojaznošću i sporim metabolizmom.

Joga, kroz različite tehnike i položaje, može značajno uticati na hormonalnu ravnotežu i zdravlje endokrinog sistema. Redovno vežbanje joge doprinosi optimalnom funkcionisanju endokrinih žlezda, što pozitivno utiče na opšte zdravstveno stanje. Redovnim praktikovanjem joge kao terapije, mnoge žene su primetile poboljšanja u hormonalnoj ravnoteži, posebno tokom menopauze. Pored svega, joga smanjuje nivo stresa što svakako pozitivno utiče na menstrualni ciklus, reproduktivno zdravlje i emocionalnu stabilnost. Naučno je dokazano da integracija joge u svakodnevni život pomaže u održavanju i poboljšanju hormonalnog zdravlja, pa tada organizam može sam sebe da obnavlja, poboljšava se regeneracija ćelija, dostiže se visok nivo prane – vitalne energije i time usporava starenje. Međutim, pre početka bilo kog novog programa vežbanja, posebno ako imate postojeće zdravstvene probleme, preporučuje se konsultacija sa lekarom, kao i sa kvalifikovanim učiteljem joge.

Joga položaji i tehnike koji utiču na hormone

Kada govorimo o hormonima često zaboravimo koliko zapravo telo voli da se pokreće – ali na pravi način. Određeni joga položaji, disanje i joga nidra mogu duboko uticati na endokrini sistem i pomoći telu da se vrati u ravnotežu. Razne asane, pranajame i tehnike relaksacije dokazano utiču na rad štitne žlezde, nadbubrežnih žlezda, hipofize i jajnika.

Određeni joga položaji mogu direktno uticati na funkciju štitne žlezde. Na primer, asane poput polu mosta (setubandhasana) i sveće (sarvangasana) poboljšavaju cirkulaciju u predelu vrata, što balansira rad tiroidne žlezde.

Takođe, vežbe koje uključuju stimulaciju karličnog dela i donjeg dela leđa kao što je položaj kobre (bhudžangasana) podstiču cirkulaciju i stimulišu rad nadbubrežne žlezde, što je korisno za regulaciju hormona, dok položaj ribe (matsiasana) direktno utiče na karlično dno i deluje dobro kod steriliteta. Ova asana aktivira i budi žensku energiju a njen efekat je kao podsetnik telu da je živo, nežno a moćno.

Evo jedne praktične vežbe koja objedinjuje sve ovo i konkretnih primera kako utiče na hormonski sistem.

Položaj Polumosta – Setubandhasana

Kako se izvodi:

1. Lezite na leđa, noge savijte u kolenima i postavite stopala paralelno, u širini kukova, blizu sedalnog dela, i obavezno podvucite ramena kako bi vrat ostao slobodan, bez ikakvog pritiska na vratne pršljenove.

2. Ruke su opružene pored tela, dlanove okrenite ka podu.

3. Udahom ispunite pluća, a zatim pritiskajući stopala i ruke o pod podignite kukove i karlicu ka plafonu. Neka se dobije pravilan luk u leđima.

4. Ramena obavezno zadržite na podu, a grudni koš približite bradi izvijajući leđa (bez da gurate bradu ka grudima).

5. Ako osećate da vam je udobno, možete spojiti ruke ispod leđa i ispreplesti prste šaka.

6. Zadržite položaj 30 sekundi do 1 minut, ili makar pet dubokih udaha i izdaha. Dišite na uđaj način, mirno, duboko i produženo.

7. Kada poželite da izađete iz položaja, podignite pete, opružite ruke skroz iza glave i potpuno lagano, pršljen po pršljen, spuštajte leđa nazad na pod. Spustite kukove na kraju i protegnite se.

8. Ostanite nakon položaja da ležite na podu i dozvolite da telo upije efekte asane (joga položaja). Potpuno se opustite.

(***Napomena: ukoliko imate problema sa vratom ili lumbalnim delom kičme, vežbu radite uz nadzor iskusnog učitelja joge, ili instruktora, ili uz pomoć rekvizita poput jastučića ispod vrata.)

Daću vam odmah i primer kako ovaj položaj utiče na hormone i endokrini sistem:

Stimuliše se rad štitne žlezde: usled blagog pritiska na vrat (u delu gde je štitna žlezda), ovaj položaj poboljšava cirkulaciju u ovom delu tela i može pomoći u balansiranju i njenom pravilnom radu. Posebno je koristan kod hipotireoze.

Balansira rad nadbubrežnih žlezda: opuštanjem u ovom položaju smanjuje se nivo kortizola, hormona stresa, čime se podržava zdrav rad nadbubrežnih žlezda.

Reguliše rad jajnika: povećava cirkulaciju u karličnom predelu, što može doprineti boljoj funkciji reproduktivnih hormona – posebno je korisno za žene koje imaju nepravilne cikluse ili PCOS (sindrom policističnih jajnika).

Smanjuje stres i anksioznost: opuštanje i dublje disanje u ovom položaju aktiviraju parasimpatički nervni sistem (odgovoran za „odmor i regeneraciju”), čime se smanjuje lučenje hormona stresa i podstiče hormonska ravnoteža jer utiče na hipotalamus i ceo endokrini sistem.

Proleće je idealno vreme za čišćenje i podmlađivanje organizma. Početak proleća teba iskoristiti i obnoviti svoju energiju, svoju pranu, a saveti joge i ajurvede mogu vam biti od ogromne koristi. Dovoljno je da uvedete male promene, svakodnevno i videćete rezultate vrlo brzo. 

Kroz nežne joga tehnike koje podržavaju rad žlezda i umiruju nervni sistem, podstičemo prirodne procese obnavljanja i podmlađivanja organizma. Vaše telo zna! Telo ume i može da obnovi samo sebe i vrlo često mu je samo potreban prostor, dah i pokret. Joga je jedna od najnežnijih ali najmoćnijih praksi koje možemo koristiti da osnažimo hormonski sistem i povežemo se sa sobom iznutra. Na kraju krajeva, podmlađivanje počinje tamo gde se mi najzad prepustimo.

Podmlađivanje – rasajana ne počinje spolja, već iznutra. I to ne kroz forsiranje već kroz nežnost. Joga i ajurveda nas tome uče da je snaga u nežnosti i da hormoni vole kada ih slušamo – ne kada ih kontrolišemo.

Tokom ove sezone redovno uz svoje časove joge održavam i online edukacije o Ajurvedi pa uz vežbanje joge dodatno uradimo i ajurvedsko čišćenje organizma, stoga ukoliko neko poželi da isproba ovo može da poseti link za više informacija. 

Share