Ako vam ideja prelaska na veganstvo nije toliko primamljiva ali biste ipak želeli da date svoj doprinos zaštiti životinja, zaboravite na pravo krzno i kožu i porazmislite o prelasku na veganski način oblačenja i nege kože. Govorimo o vegan modi/kozmetici, modnom trendu planetarnih razmera s humanom idejom u pozadini
Sigurno ste upoznati sa činjenicom da životinjske vrste ulaze u crvenu knjigu gotovo svakodnevno, da rezervati za ugrožene životinje kontinuirano niču ali i da neka dama baš sada isprobava bundu sačinjenu od tri vrste prirodnog krzna, drugim rečima-na sebi nosi gotovo čitav rezervat neke životinjske vrste. Koža, krzno, perije ali i kreme i šminka danas dolaze u sasvim novom izdanju. Reč je o vegan modi i kozmetici, komadima i proizvodima koji su izrađeni posebnim tehnikama i bez upotrebe sastojaka životinjskog porekla. Ne govorimo o jeftinom krznu koje celom površinom nosi natpis „lažno“ niti o nekvalitetnoj koži koja se iscepa posle mesec dana upotrebe. Ne, govorimo o dizajnerskim komadima odličnog kvaliteta koji su u potpunosti ekološki i humano nastrojeni. Za novi par čizama ili krznenog prsluka više ne mora da strada nijedna životinja jer vegan komadi po svom izgledu mogu da stoje u ravni sa onim sačinjenim npr. od kravlje kože, krzna činčile ili prirodnog perija.
Istorijski posmatrano prirodni materijali su korišćeni za odevanje od prvobitnih zajednica pa sve do danas, u manjem i većem intenzitetu. U viktorijansko doba npr. dame su masovno nosile perije kao ukras za šešire i broševe ili za izradu lepeza, a u te svrhe je najčeće korišćeno perije ptice kos, koja nije bila u potpunosti crna već prošarana zlatnom i plavom bojom po leđima i krilima, a korišćeno je i perije pauna ili noja.
Nažalost, perije nije jedino što je korišćeno, nekada su prsa, krila ili čak čitave ptice igrale ulogu šešira. Što raskošnije perije i neobičnije, to bolje. Treba spomenuti i masovnu trgovinu perijem kao veoma unosan posao koji je pospešio otvaranje farmi nojeva, ali i krijumčarenje perija i prekomeran lov. Međutim, nisu dame jedine koje su se kitile perijem, i generalske kape su redovno ukrašavane ovim prirodnim ornamentom.
Upotreba kože u industriji odeće i obuće kao i nameštaja je dobro poznata, a u ranijim epohama su i knjige bile u kožnim povezima. Krzno je od najpodesnijeg materijala za izolaciju i zaštitu od zime postalo statusni simbol i dame su se utrkivale koja će poneti lepšu i raskošniju bundu.
Situacija danas nije mnogo drugačija. I pored svih napora organizacije PETA, zlostavljanje životinja radi potreba modne i industrije nameštaja, kao i kozmetičke industrije se nastavilo. Ipak, novitet u nizu mera, akcija i programa za zaštitu životinja svako jesu veganski komadi garderobe, kozmetika i šminka.
Velika i zvučna dizajnerska imena kao što su Stella Mc Cartney, Charolte Russe, Steave Madden ali i brendovi ulične mode H&M, Forever 21 ili Mango su već usvojili ovaj način proizvodnje. Torbice od veganske kože koja je kvalitetna i meka, perjane jakne sa lažnim perijem čije su kapuljače obrubljene lažnim krznom izgledaju fenomenalno i samo oštro oko bi moglo da prepozna da se ne radi o pravim, prirodnim materijalima.
Retko ko bi posumnjao da materijal od kog je sačinjen ranac sa metalnom bordurom britanske dizajnerke Stelle Mc Cartney, nije prirodnog porekla.
Zaboravite na peckanje i iritaciju od sintetičkih džempera, dizajneri se trude da u svoje ponude uvrste kvalitetne proizvode od veštačke vune koji svojom mekoćom liče na ovčiju. Baltanke i kaubojke od lažne zmijske kože dolaze u divnim, prelivajućim nijansama sa dodatkom štrasa, kristala i drugih dekorativnih elemenata, a po kvalitetu ne zaostaju za originalnom zmijskom ili krokodilskom kožom.
Osim dobro poznatih brendova koji su odlučili da plasiraju veganske linije garderobe, tu su i brendovi i distributeri koji proizvode i prodaju isključivo ovakvu vrstu odeće i obuće. Između ostalih to su Beyond Skin sa najrazličitijom ponudom obuće, Alternative Outfitters sa odećom, aksesoarima, obućom i kozmetikom, Melissa sa obućom od reciklirane plastike među čijim dizajnerima se nalaze Jean Paul Gaultier, Vivienne Westwood, Jason Wu i dr.
Međutim, korist životinja za potrebe lepote se ne zaustavlja kod odevnih komada. Iako je uglavnom na biljnoj bazi, kozmetika u svojoj osnovi sadrži sirovine životinjskog porekla. Nekada se od životinjske masti izrađivao sapun, koji je danas uglavnom na glicerinskoj osnovi. Ipak, na listi sastojaka koji potiču od životinja i dalje stoje paraben, lanolin, želatin, estradiol i drugi hormoni, pčelinji vosak, keratin, urea itd. Kompanije koje nude vegansku šminku i kozmetiku su pronašle alternative ovim sastojcima koje se uglavnom zasnivaju na blagotvornim biljnim sastojcima. Opštepoznato je da su ulja kakaovca, makadamije, kikirikija, badema i kokosa visoke hranjljive vrednosti, da bilje poput lavande ili nane daje prirodan miris i doprinosti dobrim dejstvima kozmetičkog proizvoda. Iako se životinje ne ubijaju, ili barem retko, radi dobijanja sirovina za kozmetiku i šminku, veliki broj ljudi ne želi da koristi proizvode koji u sebi sadrže ove sirovine ili proizvode koji su pre pre puštanja na tržište prethodno testirani na životinjama.
Organizacija PETA je pokrenula godišnju dodelu nagrada veganskim brednovima za njihov doprinos “nesurovoj” modi i kozmetičkoj industriji. PETA podseća modne zaljubljenike da mogu da izgledaju dobro i bez odevnih komada sačinjenih od neke životinje i da je moda način da izrazimo sebe i svoje stavove, te da je upravo zaštita životinja jedan humani stav koji bi svako trebao da zastupa. Ukoliko smo vas zaiteresovali pričom o veganskoj modi posetite i Vegan Fashion blog i dodatno se informišite o konceptu, brendovima koji nude proizvode od veštačkih, kvalitetnih materijala, a na blogu će te pronaći i adrese restorana i kafea za vegane.