NA OVONEDELJNOM MENIJU: LEBLEBIJA
Priprema zdravih obroka ne mora da znači da si non – stop u kuhinji ili da živiš samo na salatama i bademima. Jedna od stvari koju i dalje otkrivam jeste efikasnije kuvanje, što znači dobro planiranje i priprema namirnica unapred kako bih mogla da ih kombinujem i brzo dobijem ukusan obrok tokom nedelje.
Leblebija je jedna od takvih fenomenalnih namirnica koje mogu da se u većoj količini lako pripreme unapred i najrazličitije kombinuju sa slatkim ili slanim ukusima. Osim što je ukusna, prepuna je svih onih dobrih stvari koje naše telo voli: proteinima, vlaknima, vitaminima i mineralima. Još jedna fenomenalna stvar je da se čak i od vode u kojoj se kuvala leblebija jednostavnim mućenjem i uz par sastojaka po izboru, mogu napraviti predivni puslica kolačići, šlag ili mus, razni umaci a može da posluži i kao zamena za jaje u nekom jelu pošto je po strukturi vrlo slična proteinima belanca. Ne sadrži masti, a jedna kašika ima samo oko 3 kalorije.
Leblebija se lako kuva. Potrebno je dobro je oprati i ostaviti da stoji u vodi preko noći. Pre kuvanja procediti i oprati pod mlazom vode. Kuva se u oko tri puta više vode od količine leblebije i za nekih 90 minuta je gotova. Tako skuvana može do pet dana da stoji u frižideru u staklenoj tegli i vodi u kojoj se kuvala, ili proceđena do par nedelja u zamrzivaču. Divna je kao glavno jelo, prilog ili osnova za neku od varijacija humusa. Može da se tostira, uvalja u začine i zapeče u rerni, kombinuje sa salatama, pirinčem, kinoom. Varijacija je mnogo, a ovo su meni omiljeni slani i slatki recepti koje sam pripremila da te inspirišu kako sve možeš da je koristiš.
Ovog meseca gost Plezira je Jelena Malenović, autorka bloga Spicesunshine. Jelena na svom blogu deli recepte koji su jednostavni i ukusni, a za njihovu pripremu vam je potrebno svega nekoliko sastojaka i ne previše vremena. Kako sama kaže, blog je proizašao iz njene lične potrage za ukusima, mirisima i teksturama u trenutku kada je odlučila da pređe na zdraviji način ishrane i zdraviji
Mafini od leblebije
Predivno su sočni i puni ukusa i idealni za doručak, užinu ili obrok za poneti.
ŠTA TI JE POTREBNO ZA KOLIČINU OD 12 MAFINA:
• 220g ovsenog brašna
• 150g brašna od leblebije
• 90g kokosovog šećera
• prstohvat soli
• 1 prašak za pecivo
• 150g kuvane leblebije
• 200ml vode u kojoj se leblebija kuvala (akvafaba)
• 3 kašike mlevenog lana
• 2 kašike kokosovog ulja
• oko 150ml bademovog mleka
• 300g bobičastog ili sitno seckanog voća, ja sam koristila borovnice
• opciono: 2 kašike agave sirupa
KAKO SE PRAVI:
Pomešaj tri kašike mlevenog lana u 100ml akvafabe ili obične vode i ostavi sa strane da se uveže sa vodom. U jednoj zasebnoj posudi pomešaj ovseno i brašno od leblebije, kokosov šećer, so i prašak za pecivo. U drugoj činiji umešaj izblendanu leblebiju sa ostatkom akvafabe, dodaj lan rastopljen u vodi, kokosovo ulje, a za još slađi ukus možeš da dodaš i agave sirup. Ovo sve dodaj u činiju sa brašnom i sjedini mešajući uz dodavanje bademovog mleka da dobiješ gustu i žitku masu. Na kraju umešaj voće i sipaj smesu u modle. Pre pečenja možeš da pospeš malo kokosovog šećera na svaki mafin i pečeš ih na 180-200C oko 15 minuta sve dok se mafini ne podignu i ne dobiju predivnu zlatnu boju.
Rižoto sa leblebijom
Ovo jednostavno jelo je prava simfonija ukusa, teksture i boje. Nežni crveni basmati pirinač poznat je i kao „basmati kralj” upravo zbog svoje predivne arome koja je ovde upotpunjena samo začinima, leblebijom i pistaćima.
ŠTA TI JE POTREBNO:
• 150g crvenog basmati pirinča
• Sveži začini: oko 5 listova žalfije, 2-3 lista lavande, par grančica timijana. Količinu začina možeš naravno da kombinuješ po svom ukusu.
• 150-200g kuvane leblebije
• 50-100g očišćenih sirovih pistaća
• so i maslinovo ulje
KAKO SE PRAVI:
Sitno iseckaj sveže začine pa ih propriži na malo ulja na srednjoj temperaturi. Dodaj prethodno dobro opran i oceđen pirinač i proprži ga zajedno sa začinima uz stalno mešanje još par minuta. Nalij vodom, dodaj malo soli i ostavi da se dinsta dok pirinač ne omekša i ne upije svu vodu. Na tiganju sa malo ulja par minuta istostiraj leblebije i pistaće. Na kraju dodaj malo soli i pospi ih preko dinstanog pirinča.
Predlog: Leblebiji i pistaćima možeš da dodaš i suve začine pre tostiranja za još puniji ukus: timijan, crvenu papriku ili kurkumu.