Evo nas u decembru. U mesecu u kom su mi uvek pomešana osećanja. Ubrzo počinje prednovogodišnja čarolija kada sve oko nas svetli i šljašti što mi uvek daje neku radost i entuzijazam. Novogodišnje pesme su polako na mojim plejlistama. Piju se topli čajevi. Više sam u sebi. Volim ovu ušuškanost, ali u isto vreme prisutna je i izvesna anksioznost usled potrebe da završimo puno isplaniranih obaveza i kupimo poklone na vreme. Stići sve na vreme je svima u podsvesti. Završiti sve planirano u decembru kako bi „magično” od nove godine sve bilo novo i kako bismo bili „bez stresa”. Postoji taj osećaj i uverenje sad ću sve da posložim i tako sređenog života od januara će mi sve biti lakše i biću konačno mirna. A da li je stvarno tako? – Ne baš.
I prvog januara ćemo biti na istom mestu. Nastavljamo tamo gde smo stali sa istim nemirima, sa istim poslom, u istom okruženju. I dalje smo isti ljudi, sa sobom i svojim mislima. I upravo od tih misli i stanja u našoj glavi zavisi kako ćemo reagovati na svet oko nas.
Ako pogledamo iz ugla ajurvede, u periodu smo godine kada je pojačana vata doša što znači da je dodatno pojačan nemir, anksioznost, previše je misli, previše briga, pravi rollercoaster osećanja. Po ajurvedi, zima je period godine kada je naglašena vata doša (kombinacija elemenata vazduha i etra) što znači da su još više prisutne i dodatno naglašene osobine ovih elemenata kao što su: suvoća, hladnoća, lakoća, kretanje, nepravilnost, užurbanost, anksioznost i već svi ovo osećamo manje ili više. Pitanje je samo kako se nositi s tim.
Ako na sve ovo, svojim svakodnevnim izborima, dodatno pojačavate ove kvalitete može doći do disbalansa vata doše. Šta to znači?
Ukoliko je vaš najčešći izbor brza hrana, grickalice ili suva i hladna hrana. Ako se kada ste gladni odlučite za neki sendvič ili hranu iz pekare ili ako pak dominantno konzumirate sirovu hranu u ovo doba godine ili je možda u vašem danu prisutno previše kretanja, previše pričanja, ukoliko previše brinete stvoriće se neravnoteža vata doše. Previše konzumiranja kofeina i alkohola takođe podstiču višak vate u organizmu. Ova neravnoteža zatim dodatno pojačava strah, anksioznost i nervozu u umu, dok na fizičkom nivou daje simptome kao što su nadimanje, gasovi, zatvor, mučnina, nesanica, problemi sa nervima, iscrpljenost i umor u telu. Uz to, ukoliko je vaša prirodna konstitucija vata, sve ovo će se još brže ispoljiti.
U ajurvedi postoji glavno pravilo koje kaže da „slično povećava slično, a suprotnosti unose balans“.
Ukoliko želite da umirite vata došu u ovom periodu godine i uspostavite balans u svom telu, umu i emocijama, ono što možete da uradite jeste da unesete suprotne kvalitete – sve ono što je toplo, teško, vlažno, stabilno i regularno. Razmislite o ovim kvalitetima kada planirate svoje obroke, brigu o sebi, svoje treninge i svakodnevicu.
Kako uspostaviti balans vata doše?
Ključne reči su: ishrana, toplina i rutina.
Vata došu balansira sve što je toplo, negujuće i regularno, pa neka akcenat svakog dana bude na toploj, kuvanoj hrani. Potrudite se da uspostavite regularnu dnevnu rutinu, negujete sebe i svoje telo. Ovih nekoliko ajurvedskih saveta vam mogu značiti:
- Jedite više kuvane hrane. Pojačajte unos namirnica i hrane koja je slatka, topla i koja greje.
- Uvrstite u svakodnevnu upotrebu začine koji greju i pomažu varenje kao što su crni biber, đumbir, kim, komorač, cimet, kardamon, kumin.
- Uzemljite se dodatno i pojačajte u sebi elemente zemlje i vatre, uz pomoć vežbanja i kontakta sa telom.
- Primenjujete abyanga masažu (masažu toplim uljima). Vata voli topla ulja i dodir i to je smiruje.
- Uspostavite regularnu rutinu u spavanju, ishrani i svakodnevnim aktivnostima. Vata voli redovnost.
Šta još možete uraditi da pomognete sebi i dovedete doše u balans?
Vata doša ima tendenciju da se nakuplja u debelom crevu, pa je jedan od disbalansa vate nadimanje, neredovna i suva stolica, nekada čak i na par dana. Ukoliko uvedete u svoju jutarnju rutinu vežbanje joge, to će vam pomoći da uz samo nekoliko pozdrava suncu ujutru pre doručka pokrenete dijafragmu, creva i ceo digestivni trakt što će pomoći u izbacivanju toksina i otpadnih produkata metabolizma.
Slušajte svoje telo i njegovu intuiciju tj. prirodnu inteligenciju. Probajte da uvedete intuitivno kuvanje – eksperimentišite sa ukusima i začinima, obogatite svoju kuhinju nekim novim začinima, budite radoznali i isprobajte nove recepte i ukuse. Ajurveda nudi jednostavne smernice za pripremanje zdravih, ukusnih i jednostavnih obroka.
U ajurvedi postoji čaj koji balansira sve doše, podstiče detoksikaciju organizma i uklanja amu (otrove) iz digestivnog trakta, a u isto vreme jača odjas – vaš prirodni imunitet. To je takozvani 3K čaj, jer su njegovi sastojci: korijander, kumin i komorač.
Konzumiranjem ovog detoks čaja podstičete zdravlje svih sistema u vašem telu jer on otklanja gasove i konstipaciju, pomaže u otklanjanju viška težine, reguliše upalne procese u telu i poboljšava cirkulaciju, a ujedno će vam dati bistrinu uma. U nastavku je recept za ajurvedski detoks čaj.
Sastojci: kumin, korijander i komorač u zrnu
Da biste napravili ovaj čaj potrebno vam je:
5 šolja pročišćene/filtrirane vode i
3 kašičice mešavine čaja
ili
1 kašičica celog zrna kumina
1 kašičica celog zrna korijandera
1 kašičica celog zrna komorača
Uputstvo za pripremu:
U posudi za kuvanje pomešajte 3 kašičice mešavine ovog čaja (ili po 1 kašičicu svakog – semena korijandera, kumina i komorača) i prelijte sa 5 šolja pročišćene vode. Pustite da voda proključa, a zatim sklonite sa šporeta i ostavite čaj da odstoji 15 minuta. Procedite i pijte čaj tokom celog dana!
Čaj čuvajte u termosu da održi toplotu. Po ajurvedi, poželjno je ne konzumirati tečnosti hladnije od sobne temperature. Možete popiti šolju čaja pola sata pre svakog obroka. Uživajte.
Za više informacija o jogi i ajruvedi, posetite Bojanin profil.