Zimski bluz

U periodu smo godine kada nakon praznika i opuštanja ponovo moramo da se uhvatimo u koštac sa svakodnevnim obavezama i dnevnim rutinama. 

Ovaj period godine često opisujemo kovanicom „zimski bluz“ i uglavnom je praćen naglim padom energije nakon praznika, osećajem letargije i niske motivacije. Na neki način ovo je uobičajeno iskustvo za mnoge jer nakon prazničnih dana, slavlja i vremena sa najbližima vraćanje u rutinu može biti izazovno. Neretko su i okolnosti takve da je situacija u vašem domu napeta, tu je i finansijsko opterećenje koje je izraženo u vreme pre praznika, a ako je pri tom vaš posao stresan pa vas pri povratku na isti čeka i pregršt nepročitanih mailova i zadataka, eto „idealnog“ scenarija za sagorevanje. Usled svega navedenog nije retkost da se osećate preplavljeno i zamrznuto, kao da ni sami ne znate odakle da krenete.

Pritisak da se ispune ciljevi i ispoštuju rokovi, što je uobičajeno u današnjoj radnoj kulturi, ne uzima u obzir prirodni, ljudski instinkt za usporavanjem u zimskim mesecima. Duge zimske noći, manjak sunčeve svetlosti i letargija mogu pojačati nivo stresa i depresivnog raspoloženja, što dovodi do osećaja koji zovemo „zimski bluz”.

Ukoliko uzmemo u obzir i to da je prema ajurvedi ovo vata period godine (o čemu sam pisala u prethodnom tekstu) – anksioznost, brige i mentalni nemir lako se mogu pojačati u ovom periodu. Iako je normalno povremeno se osećati i ovako, probajte da prepoznate ove simptome i preduzmete neke korake kako biste u zimskom periodu popravili raspoloženje. Evo nekoliko načina kako da se povežete sa sobom i povratite energiju u ovom periodu.

Pokrenite se
Zima je zaista savršen trenutak da krenete na časove joge i započnete svoju joga praksu. Pronađite obližnji joga studio ako vam je važno da je u kraju, ili pronađite dobre i iskusne učitelje joge ako vam je važno stručno vođstvo, iskustvo učitelja i posvećenost. Povežite se sa sobom kroz vežbanje joge i pokrenite ustajalu i stagnantnu energiju koja se nakupila tokom praznika.

Intenzivniji časovi i vežbe poput pozdrava suncu mogu učiniti da se osećate energičnije i prisutnije. Takođe, svi joga položaji podstiču cirkulaciju u telu, izbacuju toksine iz krvi i limfe, a pomažu i da se zgrčeni i bolni mišići oslobode stresa. Vežbanjem joge podstičete i proizvodnju takozvanih hormona sreće što će vas pokrenuti i pomoći u prevazilaženju depresivnog raspoloženja.

Meditacija i vežbanje prisutnosti
Nekoliko minuta koje ćete posvetiti sebi tokom dana učiniće mnogo za obnavljanje vaše energije. Određene vežbe meditacije, vežbe prisutnosti, mindfulness i svesne pažnje mogu rasteretiti vaš um u ovim danima.

Dovoljno je deset do dvadeset minuta u danu posvetiti meditaciji i pomoći ćete da se u vašem umu aktiviraju određene biohemijske reakcije koje dovode do osećaja sreće i ispunjenosti a pritom i otpuštate stres. Postoje razne tehnike jogičke relaksacije kao što je joga nidra koje vam dodatno mogu pomoći da se rasteretite i opustite.

Prirodna svetlost
Bez obzira na hladnoću izađite napolje na nekoliko minuta tokom dana. Prirodna svetlost pomaže u balansiranju hormona koji utiču na raspoloženje.

Zdrava ishrana
Zimski meseci često donose želju za teškom hranom, a ishrana igra jako veliku ulogu u tome kako ćete se osećati u telu i umu. Ukoliko je vaša ishrana teška, masna i koristite namirnice koje dovode do naglog pada energije nakon što ih konzumirate takav će biti i vaš um.


Probajte da i u ovom periodu unesete više svežih namirnica, voća i povrća. Konzumirajte obroke koji vam daju energiju i čine vas poletnijim. Setite se najvažnijeg stava ajurvede da slično povećava slično, a suprotnosti unose balans, pa uvedite obroke koji su topli, kuvani i začine koji greju kao što su cimet, đumbir, karanfilić, biber, korijander i slične.


Ukoliko svoju ishranu obogatite omega-3 masnim kiselinama kao što su orašasti plodovi, laneno ulje, riblje ulje ili riba, time ćete dodatno podstaći mentalnu jasnoću. Takođe, redovnom upotrebom C vitamina uticaćete na bolje raspoloženje i kvalitetniju moždanu aktivnost kao i na stvaranje neurotransmitera kao što je dopamin.

Vežbe disanja za smanjenje stresa
Tehnike disanja kao što je nadhi-shodan, naizmenično nosno disanje, mogu vrlo brzo smiriti nervni sistem i pomoći vam da povratite energiju. Inače u mozgu svakog od nas postoji „banja“ koja nam može pružiti instant odmor – dovoljno je samo znati kako doći do nje.

Započnite dan sa zahvalnošću
Najvažnije je kako započinjete i kako završavate jedan svoj dan. Pre nego što ustanete iz kreveta, ostanite nekoliko trenutaka zatvorenih očiju i osetite zahvalnost za dan pred sobom.


Postavljanje malih ciljeva
Započnite dan sa jednostavnim, ostvarivim ciljevima – bilo da je to vezano za fizičku aktivnost, učenje neke nove veštine ili pospremanje prostora. Mali koraci uvek dovode do veće satisfakcije pa samim tim i motivacije. Ukoliko pred sobom postavite prevelike ciljeve vaš um će biti preplavljen i činiće sve da ostane u svojoj „sigurnoj zoni“. Uvek promene uvodite polako i sistematično, ali na duge staze.

Vreme za sebe 
Priuštite sebi pauzu i odmor. Iako se čini da morate biti produktivni tokom cele godine, vaše telo tokom zimskih meseci zahteva od vas da napravite pauzu i uzmete vreme za sebe. Poštujte svoje telo i dajte mu potrebnu relaksaciju. Otpustite osećaj krivice zbog toga i priuštite sebi odmor, i vaš organizam će vam biti jako zahvalan.

Povezivanje sa prirodom
Kratke šetnje u prirodi, ma koliko bilo hladno, mogu biti osvežavajuće. Bilo da je to u šumi, parku ili pored reke, priroda je svakako najbolji lekar i ima sposobnost da nas resetuje.

Podrška i zajedništvo
Ne morate sve raditi sami. Osvrnite se oko sebe, potražite podršku prijatelja, joga učitelja ili terapeuta. Ponekad je dovoljan i samo razgovor sa nekim ko vam je blizak i u koga imate poverenje.

„Zimski bluz“ neće zauvek biti tu i uz pomenute savete možete ga lakše prebroditi i započeti godinu sa više snage i jasnoće. Ove jednostavne navike svakako vam mogu pomoći da se rasteretite i umirite. Moji saveti su uvek usporavanje i osvešćivanje svega što se dešava u vašem telu i umu, kao i vreme za sebe. Budite nežni prema sebi. Ma koliko vam delovalo da nemate vremena, upravo je u tome ključ. Zastanite, napravite pauzu kako biste se obnovili i rasteretili. 

U ovakvim situacijama uvek se setim rečenice koju je rekao Mahatma Gandi: „Toliko toga imam da uradim danas, moraću da meditiram dva sata, umesto sat vremena.

Share