Uživajte u sopstvenoj tišini

Pišem ovaj tekst sedeći u kafiću i posmatrajući kako lišće pada. Volim ovaj period godine. Volim da sedim i posmatram svet oko sebe. Posmatram ljude, prirodu, boje jeseni, lišće i drveće i razmišljam o osećajima koje to budi u meni.

Na trenutak se u mislima vraćam trinaest godina unazad kada sam nakon završene škole joge pokrenula Wabi Sabi Yoga studio jer sam želela da stvorim mesto u srcu Beograda gde će ljudi kada stanu na svoju prostirku i zatvore oči moći da osete upravo ovo što ja osećam kada pomislim na Wabi Sabi. Spokoj, mir, jednostavnost i prihvatanje. Osećaj da je sve dobro baš tako kako jeste. Da je sve Wabi Sabi – savršeno nesavršeno.

Wabi Sabi koncept predstavlja umeće življenja u skladu sa prirodom. On nas uči kako da cenimo jednostavnost, neuslovljenu lepotu, prirodne cikluse i prolaznost. Poziva nas da se oslobodimo ideje perfekcije i prihvatimo da smo savršeni baš onakvi kakvi jesmo.

Poreklo Wabi Sabi-ja leži u Zen budizmu. Izvorno, primenjivan je kako bi se stvorilo idealno okruženje za meditaciju. Sledbenik zena mogao je prošetati vrtom koji ga podstiče na introspekciju i razmišljanje, nakon čega bi ušao u odaju za čaj u čijoj atmosferi je bilo lako postići stanje pročišćenog uma kako bi mogao potpuno da se posveti ceremoniji čaja, a potom i meditaciji. Postoji legenda koja kaže da je jedan zen učitelj zatražio od svog učenika da pripremi prostor za ceremoniju čaja i uredi baštu. Učenik je ceo dan posvećeno pripremao vrt, počistio i izravnao sve staze, uredio travu i ogradu, uklonio suvo lišće i otpale grančice kako bi sve bilo spremno za ceremoniju. Na kraju, vrt je zaista izgledao besprekorno, i majstor ga je u tišini pregledao, a zatim došao do grane trešnjinog stabla i snažno je protresao posmatrajući kako lišće pada na travu. Učenik je bio očajan. Međutim, tada je u vrtu zavladala čarobna nesavršenost. Upravo to u pojednostavljenoj formi predstavlja Wabi Sabi, koncept koji kaže da ništa nije savršeno, ništa nije završeno i ništa ne traje večno.

Kada počnemo da razmišljamo na ovakav način možemo da preokrenemo proces usvajanja krutih verovanja i ponovo otvorimo svoj um za nove mogućnosti. Wabi Sabi je koncept koji nam pomaže da usporimo, povežemo se sa prirodom oko sebe, ali i sa sopstvenom prirodom, odnosno da nađemo vremena da obratimo pažnju. 

Ova filozofija ima za cilj da nas podstakne da usporimo, umirimo um, ispraznimo ga od misli i ovladamo umećem kako da budemo prisutni u sadašnjem trenutku a to se ne može postići ako nismo mirni i spokojni. Kada se nalazimo u stanju spokojstva lakše ćemo pronaći zadovoljstvo u sebi. Nema sumnje da nam praktikovanje joge i meditacije pomaže u tome. Tokom vežbanja uvodimo sebe u stanje opuštenosti iz kojeg možemo da posmatramo sve što se dešava u nama. Takvim uvidom učimo o sebi, učimo kako da usporimo, osetimo telo i utišamo um. Kada naučimo da „opustimo” svoj um, kada naučimo da ne radimo ništa i da ,,samo” budemo prisutni i svesni možemo da pojednsotavimo svoj život i biće nam lakše da pronađemo istinsko zadovoljstvo u sebi. Meditacijom učimo da sedimo u tišini i posmatramo sebe. Učimo da ne radimo ništa i da se oslobodimo svega što je višak i što nam ne treba.

Sećam se kada sam jednom razgovarala sa prijateljem koji vodi svoju firmu i tom prilikom mi je rekao: „Bojana ne treba meni neko ko će mi pričati o novim teorijama i učenjima, puno njih sam slušao i svašta sam prošao, ali nakon toga osećam se nekako iscrpljeno. Meni trebaš ti. Da me naučiš da ne mislim, ne da slušam i učim još novih stvari, već da naučim da ispraznim um. Da ne mislim ni o čemu. Treba mi da sedim i ćutim, da budem sam sa sobom i u tišini. Bez ikakvih trikova. Želim da budem opušten sam sa sobom i naučim kako da ne radim ništa.”

Pitam ga da li je probao meditaciju i govorim mu kako treba da počne da sedi u tišini, makar pet minuta dnevno za početak i nauči da ne radi ništa. A to se vežba, baš kao što vežbamo telo potrebno je da meditacijom vežbamo svoj um. Možda vam je poznat izraz „The Art of Doing nothing” ili umetnost nečinjenja. Umete li da ne radite ništa? Da odvojite vreme i samo budete prisutni u sadašnjem trenutku?  

U početku mnogima to nije lako zbog čega sam kreirala program „MEDITACIJA ZA POČETNIKE” kako bih ljudima pomogla da prvo razumeju svoj um a onda i nauče tehnike koje će im pomoći da sa lakoćom pristupe onom delu sebe koji je potpuno miran. Program je osmišljen tako da svako može da nauči osnovne tehnike meditacije, disanja i opuštanja, kao i da se oslobodi nepotrebnih misli, briga i anksioznosti a da pri tom razvije u sebi sve veći mir, zadovoljstvo i osećaj prisutnosti – mindfulness. prirodno stanje čoveka je stanje mira i opuštenosti. Ukoliko je meditacija nešto što i vas privlači i želite da učite više o tome pogledajte sve o kursu meditacije ovde

A ako nikad niste probali meditaciju a želite da vidite kako to zvuči, preuzmite ovde besplatnu meditaciju, stavite slušalice, napravite svoj Wabi Sabi kutak i prepustite se sadašnjem trenutku. Sedite sa sobom i nemojte raditi ništa samo uživajte u sopstvenoj tišini. 

Share