Naša saradnica Merima Aranitović skrenula nam je pažnju na zanimljiv projekat koji za cilj ima širenje medijske pismenosti. Đaci Karlovačke gimnazije uzeli su učešće u kampanji posvećenoj podizanju medijske pismenosti među srednjoškolcima, pod nazivom: “Ako imaš šta da kažeš – reci“, koju je pokrenulo Ministarstvo kulture i informisanja, uz pomoć Evropske unije. U okviru kampanje, učenici Karlovačke gimnazije kreirali su veb sajt, koji će u osnovi služiti za promovisanje sadržaja školskog časopisa ”Branko”, koji se, prvi put, u svojoj višedecenijskoj tradiciji, početkom novembra 2015. pojavio onlajn, kao i podsticanju kritičkog razmišlјanja i poznavanja medija.
“Iako smo imali malo vremena – naša ekipa je posao odradila zaista profesionalno – za šta smo dobili i pohvale i od gospodina Majkla Devenporta, šefa delegacije EU u Srbiji. No, voleli bismo da kažemo i nekoliko reči o onoj drugoj, neformalnoj strani projekta. Zanimlјivo je da je ovo većinom ženski projekat čime smo pokazale da su devojke i te kako prisutne u IT svetu i da su dorasle svakom zadatku. Naravno, i dečaci su dali svoj doprinos, ali ovaj put smo hteli da skrenemo pažnju na to da su najveći teret posla iznele upravo devojke i da time i mi podržimo svetski trend uključivanja osoba ženskog pola u poslove vezane za IT tehnologiju. Još jedna zanimlјivost jeste i da niko od nas nije kompjuterski stručnjak jer su u projektu učestvovale tri profesorice koje predaju jezik i književnost (profesorice engleskog, književnosti i srpskog jezika) i profesor filozofije. Čitav je projekat urađen na volonterskoj osnovi, iz entuzijazma, lјubavi prema pisanoj reči, ali i iz želјe da pokažemo koliko umemo i možemo. Kad smo završili sajt, shvatili smo da smo odradili kompletan projekat jer sajt prati i zvanična Fejsbuk stranica, i twitter i instagram i gugl+ profil, kao i Youtube kanal sa originalnim snimcima koji prikazuju naše učenike i njihova postignuća. Ovaj projekat je bitan kako za nas, tako i za sve mlade u našoj zemlјi jer se na ovaj način osnažuje svest o značaju medijske pismenosti, mladi se uče kako se osvajaju medijske slobode, uče se da razviju kritičko mišlјenje i da izgrade lični stav i odnos prema medijima. Nadamo se da će ovo biti dobar model i za ostale srednjoškolce da urade nešto slično.” ispričali su nam učesnici tima Reci Karlovačka.
Одлична идеја. Било би још лепше да се бар Карловачка гимназија сетила да покуша да сачува ћирилицу. Предлог, ако имате могућности направите да сајт има и ћириличну верзију.
Poštovana gospođo,
hvala na lepim komentarima. Pošto je Karlovačka filološka gimnazija, a ovaj sajt je posvećen deci i u planu je da objavljuju i tekstove na stranim jezicima i da sam sajt u narednom periodu dobije i svoju veziju na engleskom, onda je odluka pala da ovaj sajt bude na latinici. Inače, Karlovačka gimnazija ima i sajt na ćirilici (www.karlgimnazija.edu.rs). Ravnopravno negujemo oba pisma, kao što su nam i svi jezici koji se izučavaju ravnopravni. Hvala vam, mnogo na komentaru.