Čajni kokteli – istorija, tradicija i recepti

Dva pića koja imaju značajan uticaj na kulturnu istoriju Evrope dugi niz godina su čaj i alkohol. Dok se pijenje alkoholnih pića često povezuje za proslave ili druženja, ispijanje čaja je obično povezano sa momentima opuštanja. Međutim, spoj ova dva popularna pića iznedrio je poseban običaj: pijenje čaja sa alkoholom. Ova jedinstvena fuzija ukusa i senzacija, koja kombinuje evropsku ljubav prema ispijanju alkohola sa istočnom kulturom uživanja u čaju, ima dugu i slavnu istoriju. U narednim pasusima istražićemo fascinantnu prošlost ispijanja ove neobične mešavine širom Evrope.

I dok je prema starom predanju u jednom od svojih mnogobrojnih pohoda kineski car Šen Nung sedeo ispod drveta 2737. pre nove ere, pijuckajući kipuću vodu sasvim slučajno se desilo da je lišće sa obližnjeg stabla palo u njegovu šolju. On se nakon dugog i iscrpljujućeg puta vratio svom narodu, podelivši priču o ovom uzbudljivom napitku do kog je došao pukom slučajnošću. Tokom narednih vekova čaj je postao  glavni deo azijske ishrane i kulture. Odatle se proširio na Bliski istok i Evropu.

Kultura ispijanja čaja na tlu Evrope datira još iz 16. veka, kada su trgovci iz Portugala i Holandije prvi put otkrili napitak dok su putovali u Aziju. Čaj se nekada smatrao luksuznom robom, u kojoj su uglavnom uživali imućni. U 17. veku postaje sve popularniji, posebno među aristokratijom, a čajdžinice i bašte počinju da niču širom Evrope. Britanci su značajno doprineli razvoju čajne kulture na Starom kontinentu. U 18. veku, čajdžinice su služile kao mesta okupljanja, društvene razmene i diskusije, a čaj je postao glavni deo britanskog života. Kako se Britansko carstvo širilo širom sveta, ono je uvelo čaj u mnoge regione, posebno u svoje kolonije u Indiji i Šri Lanki (bivši Cejlon), gde su postavljene ogromne plantaže čaja.

Dok se potrošnja čaja stalno povećavala širom Evrope, navika pijenja alkohola uz čaj nije bila učestala sve do 19. veka. S obzirom na ljubav Evrope prema čaju i sveprisutnost alkohola, koncept mešanja čaja sa alkoholnim pićima izgledao je kao logična evolucija. Ovo ukrštanje proizvelo je širok spektar ukusnih mešavina koje su pokazale inventivnost i originalnost evropskih poznavalaca čaja.

Primer za to je „Irski čaj“, poznat i kao „irski čajni punč“, jedno je od najpoznatijih alkoholnih pića od čaja u Evropi. Ovaj dobro poznati napitak se često služi vruć i kombinuje crni čaj, irski viski, šećer, limun i začine. On nudi umirujuću toplinu  i predstavlja simbol irske ljubaznosti i veselog duha.

Popularan je i ,,Ruski čaj“ koji kombinuje crni čaj sa votkom, limunom i medom. Ova energična kombinacija stekla je slavu u 19. veku i vrlo je cenjena naročito u ruskoj kulturi, posebno zimi. Osim Rusije i Irske, pijenje alkoholnog čaja razvilo je regionalne varijante.

Džin i čaj“ je postao popularan napitak u Ujedinjenom Kraljevstvu spajanjem tradicionalnog britanskog duha sa napitkom po izboru. Slično ovome, čaj u kombinaciji sa žestokim alkoholnim pićima ili likerima koji sadrže voće postao je popularan izbor u kontinentalnoj Evropi, posebno u zemljama poput Nemačke i Austrije. U poslednje vreme ljubitelji čaja pokazuju sve veću zainteresovanost za ove neobične i ponekad egzotične kombinacije. Eksperimentisanje u spravljanju čajnih koktela vremenom je dovelo do  toga da se u ponudi širom sveta pojave jedinstveni ukusi koji će vrlo brzo pridobiti pažnju kako poklonika ovog tradicionalnog napitka, tako i ljubitelja koktela.

Tako su postale sve češće kombinacije martinija i čaja ili pak džin-tonika koji je natopljen čajem. Ova svojevrsna evolucija je veoma uticala i na samo proširenje asortimana čajnih vrsta, kao i na pojavu raznoraznih zanatskih mešavina čaja. U svetu miksologije postalo je moderno kombinovanje organski kultivisanog čaja sa džinom, votkom, rumom, viskijem ili rakijom.

  • Čaj sa džinom i medom

Za spravljanje jedne čaše ovog napitka potrebni su vam: 1 šolja vrele vode, 1 kašičica meda, 1 kesica Earl Grey čaja, 30ml džina, led i limunova kora za dekoraciju.

Za početak, razmutite kašičicu meda u šolji tople vode dok se u potpunosti ne rastvori. Zatim u nju potopite vrećicu čaja i ostavite je da stoji 5 minuta. Kad uklonite vrećicu, mešavinu stavite u frižider da se ohladi. Potom sadržaj prespite u šejker ili teglu, dodajte džin i led, a zatim promućkajte. Vaš čajni koktel poslužite u old fashioned čaši i ukrasite ga korom limuna. Uživajte!

  • Čaj od hibiskusa u kombinaciji sa vodkom čini savršen par!

Ovaj jedinstveni koktel sačinjen je od čaja hibiskusa uz dodatak vodke (60ml), limuna, svežeg đumbira (komadić veličine manje od 1cm) i meda. Upravo ova mešavina predstavlja dobitnu kombinaciju za sve ljubitelje kiselo-slatkastih napitaka.

Proces pripreme je jednostavan – za svaku šoljicu čaja koristite 1 šolju vode, parče đumbira i kesicu čaja ili 1,5 kašičicu listova čaja. Izbegavajte korišćenje viška vode, jer može razblažiti ukus. Možete da koristite hladno kuvani čaj ili toplo kuvani čaj.

Za pripremu hladno kuvanog čaja pomešajte čaj od hibiskusa, đumbir i hladnu vodu ili vodu sobne temperature i ostavite u frižideru preko noći (minimalno 6 sati). Hladno kuvani čaj od hibiskusa ima glatkiji, cvjetniji ukus u poređenju sa vrućim čajem.

Za toplo pripremljen čaj  prokuvajte vodu i potopite čaj od hibiskusa i komad đumbira 10 minuta, pa ga zatim izvadite. Ohladite čaj u frižideru. Za razliku od većine čajeva, čaj od hibiskusa ne postaje preterano gorak pri dužem namakanju, tako da je u redu ako zaboravite da odmah uklonite kesice čaja. Zatim napravite jednostavan sirup od meda mešanjem jednakih delova meda i vrele vode, a potom  ostavite da se ohladi.

Potom kombinujte vodku, čaj od hibiskusa i đumbira, limunov sok, jednostavni sirup od meda i led u šejkeru za koktele (ako nemate šejker, možete koristiti teglu). Promućkajte, a zatim sipajte u čašu sa ili bez leda – dodajte još limunovog soka ako želite da bude kiseliji ili više sirupa od meda ako ste ljubitelj slatkog. Idealna dekoracija za ovaj koktel je sveže voće – limun, maline, kupine, kriške pomorandže ili jestivo cveće, kao i sveža grančica mente.

Postoji i nešto jednostavnija varijacija ovog koktela u koju se može dodati soda voda, sok od narandže, grejpa ili maline. U hladnijim danima vam predlažem da ga začinite cimetom ili burbon vanilom. Živeli!

  • Zimski čajni punč sa rumom

Za pripremu ove zimske čarolije za četvoro potrebni su vam sledeći sastojci: 1 šolja (240 ml) vode, 3 kesice čaja sa ukusom cimeta i pečene jabuke, 1 šolja (240 ml) svežeg soka od pomorandže (od oko 5 pomorandži), dve kašičice soka od đumbira (ima da se kupi u DM-u), 1 šolja (240 ml) tamnog ruma, 120ml meda. Za serviranje možete koristiti koru od iskorišćenih narandži.

Način pripreme je sledeći: u ključalu vodu potopite kesice čaja i ostavite ih da odstoje 5 minuta. U međuvremenu, pomešajte sok od pomorandže, sok od đumbira, rum i med u posudi srednje veličine. Umešajte vruć čaj. Dovedite punč do ključanja na srednje jakoj vatri. Kada provri smanjite vatru na srednju temperaturu i ostavite da se krčka oko 5 minuta. Skinite sa vatre i sipajte u čaše otporne na toplotu. Ukrasite koktel štapićima cimeta i korom narandže.

Ukoliko želite da vaš punč bude nešto slabiji ostavite ga par minuta duže da ključa ili smanjite količinu meda koju dodajete u njega. Ovaj recept je brz, ukusan i savršen za hladne dane.

  • Koktel čaj od brusnice

Za spravljanje ovog napitka biće vam potrebne šolja tople vode, dve kesice čaja od mente, sveže brusnice, vodka (ili već kupljena vodka sa ukusom brusnice), sirup od meda (razmućen med u mlakoj vodi u jednakoj proporciji) i krug limuna.

Prvo što ćete uraditi je sledeće: u šolji tople vode potopite dve kesice čaja od mente i ostavite ih da stoje pet minuta. Ukoliko želite da vaš koktel ostane topao, čaj prvo potopite u polovinu količine vode, pa tek kad dođe vreme da izvadite kesice dolijte preostalu toplu vodu. Zatim u čaj dodajte 30ml vodke, 15ml medenog sirupa i 15ml soka od limuna. Mešajte dok se u potpunosti ne ujednači. Idealan dodatak ovom čajnom koktelu jeste kašika zašećerenih brusnica, kao i jedan kolut limuna. Ovi ukusi će vas sigurno zagrejati, ali i učiniti da ostanete vedri i veseli u hladnim zimskim danima.

  • Božićna mimoza

Ovo je jedan od poznatijih prazničnih koktela uz koji se rado nazdravlja u Božićnim danima. Ovaj put vam predstavljamo varijaciju na standardan recept koja se razlikuje po dodatku zelenog čaja.

Sastojci neophodni sa pripremu su:  2 jabuke sitno iseckane, 1 šolja brusnice (cele sveže), 1 šolja grožđa (belo, presečeno na pola), 1/2 šolje soka od nara, 1 šolja semenki nara, 1 grančica ruzmarina, za garniranje, 1 flaša šampanjca ili proseka od 750 ml, 1 šolja vode i 2 pune kašičice lista ili 2 kesice zelenog čaja.

Zagrejte vodu na 80°C i kuvajte zeleni čaj 2-3 minuta. Izvadite (procedite) čaj i zasladite po ukusu medom, šećerom, agavinim  ili javorovim sirupom. Dodajte nekoliko kockica leda i ostavite da se ohladi (oko 5 minuta). U veliki vrč ili posudu za punč dodajte svo pripremljeno voće. Sipajte zeleni čaj, sok od nara i šampanjac ili proseko neposredno pre serviranja. Možete ga čak učiniti još mehurastijim prelivanjem gaziranom vodom ili sodom. Ukrasite ivice čaše šećerom i grančicama ruzmarina i uživajte!

Nadamo se da smo vas inspirisali da u ovim kratkim januarskim danima pronađete inspiraciju da probate nešto novo i da ovim sitnim uživanjima ulepšate dan i sebi i drugima. Do novih čajnih avantura šaljemo vam veliki pozdrav. Uživajte u ponuđenim receptima i pišite nam svoja pitanja i sugestije. Živeli!

Share