Beldocs: Dominacija domaćih autora u selekcijama trećeg festivalskog dana

Trećeg festivalskog dana, u subotu, 5. septembra, u okviru srpske takmičarske selekcije, u Amfiteatru ispred Muzeja Jugoslavije prikazani su dokumentarci „Viktorija, 15“ Mine Petrović i „Bugarski san“ Srđana Šarenca, kao i filmovi domaćih autora „Susret“ Marije Strajnić i „Napolju svetaju narandže“ Nevene Desivojević, u okviru revijalnih selekcija Povetarac i Meteori.

„Viktorija, 15” Mine Petrović je priča o petnaestogodišnjoj Viktoriji, bubnjarki iz Smedereva, čija se strast prema muzici rasplamsava tokom Rok kampa za devojčice na Islandu. Međutim, iako ostvari kontakte, povratak u rodni grad je pogađa, ali je sećanja na blisku prošlost motivišu da nastavi sa sviranjem i školovanjem. Mina Petrović o filmu kaže: „Na prelazu iz detinjstva u odrasli svet, u potrazi za svojim mestom pod suncem, istovremeno malo obeshrabrena mestom u kojem živi ali i ohrabrena time što voli da radi, Viktorija uspeva da ode na Island, destinaciju koju mnogi neće za života posetiti a koja je vrlo specifična i magična na svoj način“.

„Bugarski san” Srđana Šarenca, realizovan u bosanskohercegovačko-srpsko-hrvatskoj koprodukciji je poučna priča o Petri koja odbija da prihvati okolnosti prevremene penzije, već kao pripadnik nove generacije „seniora” smatra da život ne prestaje starenjem. Na prevremenu penziju u Nemačkoj ona gleda kao na početak novog poglavlja u životu, pa odlučuje da ostavi sve za sobom i preseli se u Istočnu Evropu. „Budući da sam ranije sudjelovao na Berlinskom festivalu, uočio sam da i u Njemačkoj, koja je najbogatija država Evropske unije, postoji ranjiva skupina građana. To su autohtoni Nijemci u sedmoj ili osmoj deceniji života koji su cijeli radni vijek radili u Njemačkoj, a sada ne mogu da prežive od minimalne penzije, koja se kreće od 700 do 800 eura mjesečno. Ti penzioneri ne prihvataju da je starost kraj, već smatraju da je ona mogućnost za početak novog života i odlučuju da se presele u zemlje Istočne Evrope, gdje nikada ranije nisu bili, ali će u njima sa svojom penzijom moći puno kvalitetnije živjeti. Kao što bi naš narod rekao: sa 700 eura u Njemačkoj smo golje, a kod nas carevi“ kaže Šarenac.

Film Marije Strajnić „Susret“ intimna ispovest o susretu nenje bake, Jelene i tada mladog momka Dragutina, koji se dogodio 1953. godine, prikazan je u okviru revijalne selekcije Meteori. Autorka o filmu kaže: „Film Susret je priča o trajanju. Pokušala sam da zabeležim odnos moje bake Lele i njene srodne duše Bajice, sa kojim je preko 60 godina komunicirala isključivo putem pisama i poezije. Zanimalo me je kako se opipava platonska ljubav i da li se može sretati neko ko nije tu. Dve osobe, dve zemlje, dve porodice, dva konteksta, dva doživljaja – a ljubav jedna“.

Film Nevene Desivojević, srpsko-portugalska produkcija „Napolju svetaju narandže“ prikazan je u okviru selekcije „Meteori“ u Amfiteatru ispred Muzeja Jugoslavije. Priča filma smeštena je u selo na severu Portugala, jedno od onih malih mesta u kojem svaki stanovnik ima svoju funkciju. U takvim područjima, oni koji se iole razlikuju osećaju se izgubljeno i usamljeno,  a strah od nepoznatog ih drži podalje od promene, baš kao i protagonistu filma.  Ovo srpsko-portugalsko ostvarenje podržao je Filmski centar Srbije, a ovenčano je nagradom Black Magic Design za najbolju kameru na Filmskom festivalu u Melburnu u Australiji. O ideji za snimanje filma Nevena kaže: „Tokom završnog semestra na Master studijama programa Doc Nomads, u novinskom članku naišla sam na vest da u jednom malenom selu na severu Portugala neko od žitelja potkrada seljane. To me je odmah podsetilo na situaciju sa kojom su se seljani u mom šumadijskom selu nosili u danima mog detinjstva, što je bila motivacija da otputujem tamo i upoznam ih. Tako se rodila ideja o snimanju filma u i o miljeu gde svaki stanovnik ima svoju funkciju, a oni koji se ne pripitome tom sistemu, ispaštaju“.

U okviru programa četvrtog festivalskog dana, za nedelju 6. septembar izdvajamo film „Potreba za mržnjom“ Filipa Čolovića iz srpske takmičarske selekcije (Amfiteatar ispred Muzeja Jugoslavije u 20.00), film domaće autorke Dragane Jovanović „Vreme“, koji će biti prikazan na Letnjoj sceni na Kalemegdanu u 22 sata u okviru revijalne selekcije Posebne projekcije, kao i film Inme de Reyes „Osamdeset dinara“, koji je nastao u Srbiji (Terasa Art bioskopa Kolarac u 22h). Takođe, posebno preporučujemo filmove iz selekcije Retrospektiva Maka Sajka, jednog od najzanimljivijih dokumentarnih autora bivše Jugoslavije.

Share