Svakom živom biću je neophodno da unosi raznolike hranjive materije, vitamine i minerale, kako bi organizam neometano funkcionisao. To se odnosi i na naše biljke – osim zalivanja, odgovarajuće podloge i adekvatnog svetlosnog režima, potrebno je da ih redovno prihranjujemo kako bi ostale vitalne i zdrave. Ovo ćemo činiti u zavisnosti od vrste i sezone, ali ponajviše od toga da li je biljka u stanju mirovanja ili aktivnog rasta i cvetanja. U procesu prihrane najčešće kupujemo raznolika NPK đubriva u poljoprivrednim apotekama ili cvećarama, kako bismo svojim mezimcima obezbedili dodatne hranjive materije. Ali, da li ste možda znali da postoji velika verovatnoća da sve što je vašem zelenilu potrebno imate već u svojoj kuhinji? I da veliku većinu ovih hranjivih dragocenosti tretirate kao otpad? Zato, hajmo onda zajedno da krenemo u ovu hranjivu avanturu, kako bismo saznali šta sve to možemo da podelimo sa svojim biljkama.
Kore od banane
Kako obiluju kalijumom kore od banane predstavljaju savršenu prihranu za vaše biljke i odlična su alternativa veštačkim đubrivima. Možete jednostavno da ih zakopate desetak centimetara pod zemlju, blizu korena biljke ili jednostavano da ih pospete po površini baštenske zemlje i ostavite ih tu da se raspadnu prirodnim putem.
Ukoliko ih koristite za sobno bilje i želite da izbegnete privlačenje neželjenih insekata, kore od banane možete potopiti u vodu i nakon nedelju dana tom tečnošću zalijte sveće. Takođe, smešu možete i izblendirati, a onda dodati u saksije.
Talog kafe
Isto kao što kafa nama daje energiju, ona na sličan način može uticati i na sobne biljke, zato što njen talog sadrži azot i minerale koji mogu pospešiti njihov rast i razvoj. U ovom čarobnom otpadu se takođe mogu naći kalcijum, bakar i kalijum. Talog kafe svojim sastavom poboljšava i mehanički sastav zemljišta, onemogućava zadržavanje vode i pospešuje aeraciju.
Bilo bi dobro prosušiti talog pre upotrebe. Jedna supena kašika istog je dovoljna za saksije, dok je za baštenske biljke mera jedna šolja. Nakon prosipanja oko biljke preporučljivo je izvršiti zalivanje slabim mlazom vode, kako bi došlo do sporog oslobađanja azota. Takođe je moguće napraviti i tečno đubrivo – talog pomešan sa vodom koji apliciramo na biljke, što nam daje nešto slabije koncentrovanu smešu, sa bržim dejstvom.
Stručnjaci predlažu da se ovaj vid prihrane koristi na biljkama koje vole zemljišta kisele reakcije ili na izrazito alkalnom zemljištu. Preporuka je da uvek krenete sa mešanjem manjih količina kafe, kako bi se izbeglo stvaranje pH disbalansa u podlozi.
Ljuske od jaja
Za nedeljni porodični doručak možete napraviti bogatu kajganu s tim što ćete ljuske od jaja ostaviti kao izvanrednu prihranu za svoje biljke. Da li ste znali da one u svom sastavu sadrže čak 98% kalcijuma? Ovaj element pospešuje deobu ćelija i osigurava stabilan rast i razvoj biljke.
Ljuske operite i osušite, a zatim ih stavite u kesu ili blender i sitnite ih sve dok ne dobijete praškastu materiju. Sve što je potrebno zatim jeste da ovaj prah posejete oko svojih biljka. Takođe, možete napraviti i folijarnu prihranu na sledeći način: staklenu teglu od 5l napunite ljuskama od jaja i vodom. Ostavite ovu smešu da stoji mesec dana i nakon toga je procedite. Pomešajte jednu šoljicu rastvora sa 1l vode i smestite sve to u flašu sa raspršivačem, a nakon toga nasprskajte svoje biljke. Biće vam zahvalne!
Krupno smrvljene ljuske od jaja posute oko vaših baštenskih biljaka predstavljaju savršenu prepreku za puževe koji ponekad mogu biti veoma uporne štetočine na otvorenom.
Kore narandže
Sezona citrusa je uveliko počela, pa evo ideje kako možete iskoristiti mirišljave kore istih. Kore pomorandže su bogate kalijumom, azotom, kalcijumom i magnezijumom koji mogu pomoći našim biljkama da rastu. One takođe sadrže jedinjenje d-limonen, za koje je utvrđeno da odvraća štetočine poput lisnih vaši. Kore možete postaviti u zemljište oko biljaka ili ih usitnjene postaviti na grane zaraženih lisnim vašima. Alternativni metod čija priprema može nešto duže potrajati je kuvanje kore u vodi i korišćenje dobijene mešavine kao spreja za odbijanje štetočina. Za ovu metodu nije potrebna posebna količina kora, međutim, što više, to bolje. Ipak, pre nego što stavite tečnost u raspršivač, moraćete da ostavite da se ohladi pre nego što procedite sav ostatak. Imajući u vidu da bi odstranjivanje štetočina trebalo da bude neprekidan proces, često prskajte svoje biljke, poželjno svakih nekoliko dana, kako biste odbili dosadne uljeze. Miris narandžine kore je koristan kao prirodan vid odvraćanja štetočina od vaših biljaka. Puževi, lisne uši, mravi, bele mušice i voćne mušice ne vole miris citrusa.
Zbog svoje kisele prirode, kore citrusa, uključujući pomorandže, najkorisnije su biljkama koje vole kiselo zemljište. Ovo uključuje hortenzije, azaleje, kamelije i još mnogo toga. Najbolja stvar koju treba da uradite pre upotrebe kore pomorandže na vašim biljkama jeste da istražite njihovu pH vrednost.
Ljuske orašastih plodova
Orašasti plodovi su jedna od najzdravijih namirnica za grickanje, a njihove ljuske ne moraju da propadnu ako imate baštu. Slomljene ljuske orašastih plodova ili semena mogu se postaviti oko biljaka kao gust, hranljivim materijama bogat malč. Oni će obezbediti zaštitnu barijeru za usporavanje nicanja korova i mogu pomoći u aeraciji tla. Samo je obavezno isprati so ili začine sa ljuski pre nego što ih zgnječite i pospete po zemlji.
Suve ljuske oraha su uobičajen materijal među baštovanima i mnogi se pitaju da li se suve ljuske oraha mogu koristiti kao đubrivo. Razumevanje efekata i upotrebe ovog prirodnog materijala na tlu može u velikoj meri biti od pomoći.
Suve ljuske oraha sadrže hranljive materije koje značajno poboljšavaju kvalitet zemljišta. Vremenom se prirodno raspadaju, dodajući organsku materiju. Zbog svojih minerala i elemenata, suve ljuske oraha ne samo da povećavaju plodnost zemljišta već i sprečavaju rast korova na poljoprivrednim površinama. One doprinose prirodnijem i čistijem proizvodnom procesu uklanjanjem štetnih komponenti iz tla. Štaviše, suve ljuske oraha pomažu u zadržavanju vlage u zemljištu, smanjujući potrebu za zalivanjem.
Kako bismo dobili kvalitetno tečno đubrivo za sobne biljke od orahove ljuske uradite sledeće: sakupite ljuske od 20 plodova oraha i prelijte ih litrom vode. Smešu kuvajte 20 minuta u poklopljenoj posudi. Pustite da se ohladi, zatim procedite, razblažite sa vodom u odnosu 1:2 i zalijte sobne biljke.
Voda u kojoj ste barili povrće
Da li postoji nešto jednostavnije? Vodu koja ostane nakon barenja povrća nikako nemojte prosuti u sudoperu. Možete da je koristite za zalivanje biljaka u vašoj bašti ili u domu. Kada prokuvate hranu, mnogi hranljiv sastojci se ispuštaju u vodu. Hrana bogata hranljivim materijama poput povrća može ostaviti azot, kalijum, kalcijum, magnezijum i još mnogo toga u vodi za kuvanje. Korišćenje ovakve tečnosti za zalivanje biljaka je vrlo korisno – biljke dobijaju hidrataciju koja im je potrebna, plus neophodne nutrijente.
Verovatno ste do sada čuli i za blagodeti pirinčane vode – ona sadrži dosta skroba iz pirinča, koji biljke koriste za skladištenje energije za rast. Ispiranje pirinča takođe pravi nutritivno obogaćenu pirinčanu vodu koja sadrži hranljive materije koje su neophodne za rast biljaka, uključujući azot, fosfor i kalijum, kao i druge korisne hranljive materije kao što su gvožđe, kalcijum, magnezijum, sumpor i razne vitamine.
Postoji nekoliko načina za pripremu pirinčane vode:
Fermentisana pirinčana voda je najefikasniji rastvor pirinčane vode, jer proces fermentacije podstiče rast korisnih bakterija. Međutim, zato je to i najzahtevnije za pripremu. Stavite nekoliko merica kuvanog pirinča u staklenu teglu i napunite je destilovanom vodom. Zatim pokrijte teglu gazom i ostavite na tamnom mestu jednu do dve nedelje da se fermentiše. Potrebno je da proverite teglu svakih nekoliko dana. Ukoliko vidite belu buđ, to je normalno. Ako vidite crni, braon ili narandžasti rast na površini, odbacite ga i ponovo pokrenite proces. Kada se proces fermentacije završi, filtrirajte vodu od fermentisanog pirinča u čistu posudu ili bocu sa raspršivačem. Zatim razblažite fermentisanu pirinčanu vodu običnom vodom u odnosu jedan prema dva pre nego što je upotrebite na vašim biljkama.
Kuvana pirinčana voda – Kuvanjem pirinča oslobađaju se skrob i hranljive materije direktno u vodu, koje se zatim mogu koristiti za ishranu vaših biljaka. Sipajte dve šolje vode da provri u malom loncu ili šerpi. U vrelu vodu dodajte pola šolje nekuvanog pirinča. Kuvajte pirinač dok voda ne postane mutna i i ostavite da se ohladi. Koristeći cediljku, procedite pirinčanu vodu od zrna pirinča, čuvajući tečnost bogatu skrobom u tegli ili činiji. Ostavite pirinčanu vodu da se potpuno ohladi pre nego što je upotrebite za zalivanje biljaka.
Ispiranje pirinča je najlakši i najbrži metod za dobijanje pirinčane vode za vaše biljke. Konačni proizvod će biti manje koncentrisan, ali i dalje koristan. Napunite lonac pirinčem i vodom – idealno u odnosu vode i pirinča tri prema jedan. Potopite 20 do 30 minuta ili rukom protresite zrna da biste ubrzali proces ekstrakcije skroba i hranljivih materija. Koristeći fino sito, procedite vodu od pirinča u čistu posudu ili bocu sa raspršivačem. Dobro protresite pre nanošenja na biljke.
Kao i kod svih biljnih đubriva, dodavanje previše pirinčane vode biljkama može biti štetno. Ako se zloupotrebljava i prekomerno nanosi, pirinčana voda može dovesti do pojave štetnih bakterija ili plesni, stvrdnjavanja tla i može privući insekte. Da biste to sprečili, najbolje je da koristite pirinčanu vodu na biljkama ne češše od jednom mesečno.
Zeleni čaj
Zeleni čaj sadrži u sebi visoku stopu tanina koji podstiče rast biljaka. Dodavanje korišćenih listova zelenog čaja u baštu ili saksijske biljke takođe može obogatiti zemljište hranjivim materijama. Listovi zelenog čaja su savršeni organski materijal za kompost jer su prepuni azota. Takođe su bogati kalijumom i fosforom.
Kompostni čajevi su jedno od najboljih đubriva koje možete napraviti za svoju baštu i imaju mnogo prednosti. Prema studiji u akademskom časopisu Advances in Bioresearch, kompostni čajevi se mogu koristiti za smanjenje i sprečavanje bolesti biljaka i zaštitu korena. Takođe se mogu koristiti i kao potencijalna alternativa sintetičkim hemijskim fungicidima. Postoji mnogo različitih metoda i organskih materijala koje možete koristiti za pravljenje kompostnog čaja, tako da je na prvom mestu neophodno razumeti potrebe vaše biljke.
Jedna metoda za pravljenje kompostnog čaja jeste od korišćenih listova zelenog čaja. Jednostavno dodajte sav korišćeni talog zelenog čaja u teglu i napunite je vodom. Ostavite listove čaja i vodu da odstoje 24 sata. U zavisnosti od toga koliko je jak, možda ćete morati da dodate još vode da biste razblažili kompostni čaj pre nego što ga upotrebite u svojoj bašti. Možete prvo procediti kompostni čaj ili možete direktno sipati kompost na tlo. Za one koji piju čaj, kompostiranje sa čajem ne samo da podržava dobrobit biljaka već i doprinosi smanjenju otpada na planeti.
Ovo su samo neki od magičnih sastojaka iz kuhinje koji mogu pospešiti zdravlje i produktivnost vaših biljaka. A da li vi imate neku tajnu recepturu koju rado koristite? Ukoliko je odgovor da, bićemo veoma srećni ako istu podelite sa nama!