Izdavačka kuća Heliks organizuje Festival EKO književnosti koji će se održati 20. novembra (sreda) u prostorijama Evropske kuće (ugao Zmaj Jovine i Knez Mihajlove). U okviru festivala biće predstavljena nova knjiga iz projekta Ekvilibrijum(i): angažovana književnost u vremenima krize Sećanje na vodu, finske autorke Emi Itarante.
Program festivala eko-književnosti:
17-18h – Ekopoetika u vremenu klimatskih promena – razgovor o ekopoetici, ekokritici s osvrtom na knjige iz projekta Ekvilibrijum(i): angažovana književnost u vremenima krize
Gosti:
- Uroš Đurković – književni kritičar, istraživač saradnik u Institutu za srpsku kulturu
- Jelena Nidžović – urednica književno-tribinskog programa u Kulturnom centru Beograd
- Katarina Ješić – urednica u Heliksu
18-19h – Klimatska fikcija Maje Lunde (Izdavačka kuća Odiseja)
Gosti:
- Radoš Kosović – prevodilac
- Marina Drndarski – biološkinja
- Sandra Bakić Topalović – urednica u Odiseji
Norveška književnica Maja Lundе čita se i poštuje širom sveta. Književnu karijeru započela je romanima za decu i mlade i pisanjem scenarija za film i televiziju. Kada se 2015. pojavila njena Istorija pčela, osvojila je uglednu Nagradu norveških knjižara (Bokhandlerprisen) i odmah postala internacionalni bestseler. Prevedena je na sve važnije svetske jezike, a to se književnosti na „malim“ jezicima izuzetno retko dešava.
Maja Lunde rođena je 1975. u Oslu, gde je studirala najpre književnost i psihologiju, ali se opredelila za medije i komunikacije i specijalizovala za film i istoriju filma. Po završetku studija, radila je kao direktorka Festivala Amandus u Lilehameru i kao edukatorka u Muzeju filma. Ubrzo je postala menadžerka u Frogner Cinema i savetnica za medije u Kulturmeglerne AS (agenciji specijalizovanoj za popularizaciju kulture i umetnosti), gde je bila zadužena za promociju norveških dugometražnih filmova. Od 2009. godine potpuno se posvetila pisanju.
Prvi roman za odrasle, Istorija pčela, objavljen je 2015. godine. Tema izumiranja pčela odmah je privukla pažnju ekološki osvešćene publike, dok je svakodnevna unutrašnja borba likova približila roman najširem krugu čitalaca. Klimatski kvartet nastao je kao ideja tek nakon objavljivanja Istorije pčela. Usledili su romani Plavetnilo (2017), Poslednji divlji konji (2019) i San drveta (2023) u kojima autorka obrađuje teme
nestanka pijaće vode, ugroženih životinjskih i biljnih vrsta. Iako ovi romani nisu ograničeni na priču o klimatskim promenama već u ekološkom kontekstu ispredaju priče o ljudskim i porodičnim odnosima, i o neraskidivoj vezi čoveka sa prirodom, stvaralaštvo Maje Lunde ubrzo je postalo prva asocijacija na književni žanr poznat kao klimatska fikcija.
Izdavačka kuća Odiseja predstaviće tri romana Maje Lunde koja su dosad prevedena na srpski jezik: Istorija pčela, Plavetnilo i Poslednji divlji konji. O knjigama će govoriti Radoš Kosović (prevodilac), Marina Drndarski (biološkinja) i Sandra Bakić Topalović (urednica u Odiseji).
19-20h – Sećanje na vodu – o biografiji vode i budućnosti Zemlje – Predstavljanje knjige Sećanje na vodu finske autorke Emi Itarante
Gosti:
- Jelena Jokanović – prevoditeljka, aktivistkinja, članica društva ljubitelja naučne-fantastike “Lazar Komarčić”
- Jasmina Teofilović – prevoditeljka knjige
- Prof. dr Zoran Stevanović – profesor hidrogeologije na Rudarsko geološkom fakultetu
- Katarina Ješić – urednica u Heliksu
Emi Itarante: Sećanje na vodu
S finskog prevela: Jasmina Teofilović
Kakva nas budućnost čeka, ili, bolje reći, kakvu budućnost čekamo mi, kroz potomke, kroz naraštaje koji dolaze? Malo ima svetlih vizija i ružičastih projekcija; u delima svetskih pisaca ne tek decenijama nego stolećima prevladavaju mračni tonovi u umetničkim pokušajima da se dočaraju vekovi koji su pred nama. Utopije su tek pustile korenje u svesti čovečanstva, a već su se preobrazile u distopije. Slika izgleda crna, ali ipak prevagu odnosi nada da će, kako bi to rekao Dostojevski, lepota spasti svet. A lepota nije samo u oku posmatrača, već i u srcu delatnika, svih onih koji se bore za opstanak ljudskosti i ovog sveta uprkos naoko nesavladivim preprekama i neprijateljima…
U takvoj jednoj mogućoj budućnosti, koja je daleka, a možda već i blizu, sever Evrope više liči na današnju Saharu nego na ono što je nekad bio, a zima i hladnoća žive još samo u uspomenama onih koji pamte dane „starog sveta“.
Skandinavskim poluostrvom vlada ratnički nastrojena azijska imperija Novi Ćjen, koja strogo kontroliše potrošnju ključnog resursa – vode. Sedamnaestogodišnja Norja Kaitio, koja i ne zna kako izgledaju sneg i led, stasava u sredini u kojoj se higijena održava tek ovlaš natopljenim sunđerom, a obične dečje bolesti dovode do smrtnog ishoda usled dehidratacije. Norja je kćerka majstora čajne ceremonije, i trebalo bi od oca da nasledi tu ozbiljnu dužnost. Njena porodica ima određene privilegije, ali mora da ih krije, iako
okupacione vlasti naslućuju da se u njihovom domaćinstvu troši više vode od uobičajene kvote. Norji će stvari postati jasnije kad je otac odvede na Mesto koje ne postoji. On, naime, zna za tajni podzemni izvor, a takva tajna može biti i kobna.
Razapeta između straha od odmazde moćnika i želje da pomogne vernoj Sanji, čija porodica ropće u bezvodnoj oskudici, Norja je primorana da donese teške odluke… Sećanje na vodu, lepa, dramatična i opominjuća pripovest koju je kritika okarakterisala kao „lirsku distopiju s naglašenim ekološkim podtekstom“, roman je prvenac finske književnice Emi Itarante. Delo je izvorno objavljeno 2014. godine, a interesantno je da ga je autorka simultano pisala na maternjem finskom i na engleskom jeziku, budući da je u to vreme živela u Velikoj Britaniji.
„Smrt je saveznik vode. Ne mogu se razdvojiti, a ni jedno ni drugo se ne može razlučiti od nas, zato što smo od njih sazdani: od promenljivosti vode i blizine smrti. Voda nema ni početka ni kraja, ali smrt ih ima. Smrt je i jedno i drugo. Ponekad je smrt skrivena u vodi, a ponekad voda protera smrt, ali uvek idu zajedno, u svetu i u nama“, piše Emi Itaranta.
„Jutros je svet prah i pepeo, ali nije bez nade“, jedna je od upečatljivih rečenica iz ovog dela koje do nas stiže u prevodu Jasmine Teofilović, kao i poruka koja nam predočava da, bez obzira na sve tegobe i strahote koje život može doneti, jedino borba i aktivan pristup imaju smisla: „Samo ono što se menja, ostaje“.
Ovaj roman suočava nas s pitanjem šta i koliko možemo da sačuvamo od sveta koji nam je poznat, sveta u kojem smo rođeni i u kojem provodimo ovozemaljske dane. Uči nas da je važno čuvati taj svet, ali da ćemo njegovom očuvanju doprineti jedino ako, oslanjajući se na ono što je plemenito i neustrašivo u nama, učestvujemo i u neminovnom procesu njegovog preobražaja, promene.
Emi Itaranta je rođena 1976. godine u Tampereu u Finskoj. Po njenom romanesknom debiju 2022. snimljen je film, koji je naišao na dobar prijem i kod publike i u stručnoj javnosti. Osim Sećanja na vodu, objavila je i romane Grad izatkanih ulica i Pisma s Mesečeve proslave.
Nakon razgovora o knjizi Heliks će proglasiti pobednike nagradnog foto-konkursa Sećanje na Zemlju uz obrazloženje članova žirija:
- Dragana Mujezinović – graf. dizajner
- Igor Rill – zamenik glavnog urednika Politikinog zabavnika
- Bojan Džodan – samostalni umetnik i novinar
Izabranih 12 fotografija biće izložene u holu Evropske kuće.