Prvi Silver State of Art festival

SILVER je mesto susreta i (samo)održivo društveno okruženje, koje otvara nove odnose između prirodnog ambijenta i čoveka. Tokom celodnevnog umetničkog i muzičkog programa imaćete priliku da vidite projekte i kreacije, koji dopunjuju specifičan prirodni kompleks u koji su smešteni. SILVER je u subotu 31. avgusta u Nacionalnom parku „Deliblatska peščara” u Omladinskom naselju „Čardak”, a ulaz na sve aktivnosti je slobodan. U susret festivalu razgovarali smo sa organizatorima kako bismo vam uz njihovu pomoć približili koncept.

Zbog čega baš „Silver”, odnosno da li floskula nomen est omen igra neku ulogu u ovom kontekstu i da li je ime festivala zaista predznak onoga što nas očekuje na njemu?

Budući da SILVER inicijalno jeste umetnički festival, izvesno je da i sam naziv čuva tendenciju da sadržaj i forma treba da budu u skladu. Pored elegancije samog imenovanja, važna je i asocijativnost koja se oblikuje samim lokalitetom u koji je festival smešten. Deliblatska peščara, kako je poznato, nekada je bila deo Panonskog mora, koje je za sobom mimo peska, ostavilo još po koji, nama vidljiv trag. Sva ta zaostavština posetiocu je dostupna u vidu raznolikih treperenja, koja priroda, nalik graciji, oblikuje nežno i podstičuće. Otud, ovaj, možemo slobodno reći, simbol skriven u samom nazivu, upućuje ne redefinisanje, na unutrašnja saobražavanja, ali i na razmenu. Takav vid lepote spoljašnjeg, koji menja čovekovu nutrinu i zbližava ga sa onim drugim pokraj ili izvan sebe, ovaj festival nosi kao predznak.

Odakle je iznikla misaona klica za organizovanje festivala i da li ste od samog početka imali na umu Deliblatsku peščaru kao mesto dešavanja? Kako je tekao sam proces organizacije, od inicijalne ideje do realizacije?

Deliblatska peščara je i iznedrila zamisao festivala, odnosno sve one vizuelno-misaone podsticaje koji su se u njoj tokom poseta događali. Utisci su bili snažni i autentični, te im je u ličnom dojmu postalo tesno. U samoj ideji SILVER-a ima značajne potrebe za kolektivnim, i to onim kolektivnim koje u zajednicu uključuje i prirodu kao vodeći element. Dakle, zamisao je jednostavna, organska i javila se iz najiskrenijeg odnosa za deljenjem. Kada su namere redukovane ne suštinu, onda ni njihova materijalizacija nije isuviše mučan proces. Bilo je dovoljno da nekoliko prijatelja međusobno odreaguje, te da se pokuša, kako drugi nama bliski ili one koje ćemo tek upoznati ne bi propustili doživljaj koji je nama postao poznat. Veoma važna instanca, oko koje smo se složili, jeste da ovaj događaj treba da protekne u konstituisanju, a ne u buci i remećenju ambijenta u kom jesmo. To je možda bio najveći izazov, ali je takvo polazište dovelo do oblikovanja samog programa.

Ko su sve članovi “core” tima i kako ste raspodelili uloge?

Na okupu su prijatelji. Neko je bio glasniji, neko je bio delatniji, neko se snalazio u poslednjem trenutku. No, svi imamo dobru volju, međusobno poverenje i radost pred predstojeći događaj.

Sam program je podeljen na više segmenata, da li biste našim čitaocima predočili koje su to tačno celine?

Raznovrsnost događaja tokom ovog festivalskog dana išla je u skladu sa bogatstvima koje sam lokalitet pruža. Muzički program je tu da opusti i zanese, ali i da nas navede na misao koliko je važno poštovati tišinom dok onaj koji stvara deli sa nama; jer ceo program će biti izveden akustično. Deo programa koji se odnosi na vizuelnu umetnost, više je okrenut teoriji, ma koliko to paradoksalno zvučalo, jer se nadamo da će se pored onog estetskog zadovoljenja, razviti i, ne baš tako inovativna ali aktuelna i veoma važna diskusija o tome da li instalacija može da pripada ambijentu izvan gradskog ili galerijskog, i na šta nas to zapravo podseća. Biotura je nešto što se oblikovalo kao neizbežan segment ovakve vrste događaja, jer znanje, ili bolje reći ljubopitljivost, upotpuni svaki čulni nadražaj. Na SILVER-u će biti održan i šahovski turnir za mlade do 18 godina; oko čega smo posebno uzbuđeni, jer je opšte poznato da su oni koji se bave ovom disciplinom posebnog duha. Program „Mixed Scapes” koji nas podseća da ipak ne možemo da budemo otuđeni od onoga što često kontrastiramo prirodi, jeste veoma interesantna šetnja kroz šumu sa slušanjem, da tako kažemo, muzike savremenog čoveka.

Od čega je sačinjena nit koja povezuje nekoliko različitih muzičara koji zajedno čine vaš muzički program? Da li postoji izvesna podfilozofija koju svi oni dele?

Naš parametar za selekciju prevashodno je bio autentičnost, te nije imao mnogo veze sa žanrovskim ukalupljivanjima. Ono što je objedinilo sve učesnike oblikovalo se u trenutku kada smo svakom od umetnika predočili celokupni koncept festivala, a njihova prihvatanja za učešće neizostavno su bila propraćena vizijom vlastite uklopljivosti. Sa sigurnošću možemo da kažemo da se differentia specifica zasigurno obrazovala u tim raznovrsnim mišljenjima; i nadamo se da će ona biti vidljiva svakom posetiocu.

Poseban umetnički program stiže na „Čardak” peščare čak iz Holandije, kakav nesvakidašnji koncept se krije iza naziva „Mixed Scapes” umetnice Vesne Dragojević?

Umetnički projekat na kojem Vesna Dragojević radi već nekoliko godina, takođe, je direktno podstaknut predelom Deliblatske peščare, iako je izvođen i na drugim lokalitetima. Posebno je što se ovaj projekat sada vraća na vlastito izvorište. Tako da smo sigurni da će u ovoj šetnji biti mnogo sećanja i još više emocija, koje imaju tendenciju da se preliju na grupu. Posetioci će da dobiju slušalice i time će da otpočne istraživanje širokog spektra; sve ostalo neka bude iznenađenje. Ono što je važno napomenuti jeste da će se šetnja uz umetnicino vođenje održati u tri termina tokom dana, a da će prijave biti na licu mesta na samom SILVER-u.

Branislav Nikolić će publici predstaviti svoja dela „sekundarne arhitekture”, šta je uopšte sekundarna arhitektura i da li će i publika imati priliku da se nađe u aktivnoj ulozi ovog projekta i sama osmisli novu svrhu nečemu što je odavno odbačeno?

Pojam „sekundarne arhitekture” razradio je sam autor ovog projekta. On bi podrazumevao posledicu procesa sakupljanja i recikliranja, takoreći, odbačenih materijala, koji dobijaju novu estetsku namenu u vidu instalacija. Umetnik Branislav Nikolić svakako se ne zadržava na estetskom, kao zloupotrebljenom terminu današnjice, već njime sugeriše na inicijalni idejni plan. Otud će njegova instalacija veoma sugestivne zamisli izražene kroz starovekovnu sentenciju „Pred Bogom smo svi jednaki” posetioca pažljivo uvesti u samu sebe i pozvati ga na interaktivnost. Naziv rada je „Ispovedaonica”, a shodno tome posetioci će moći da se povere jedni drugima, bez obzira da li poznaju ili ne onoga ko se nalazi u zajedničkom prostoru.

Osmislili ste i deo programa za najmlađe, naime, u sklopu festivala održaće se i šahovski turnir za mlade, da li biste nam rekli nešto više o ovome?

Turnir šaha za mlade do 18 godina okupiće već uigrane i iskusne mlade šahiste. Program će se održati u prostoru „Čardaka”, a posetioci festivala biće u mogućnosti da u prostoriju adaptiranu za turnir ušetaju pažljivo i bez remećenja takmičara i sudija, kako bi osetili atmosferu u kojoj se spajaju znanje i kreativnost.

Posetioci festivala imaće priliku da se upoznaju da lepotama peščare u sklopu „Biotour” programa, kako je koncipiran ovaj obilazak?

Biotura će tokom festivalskog dana biti organizovana u dva termina, a prijave će biti na licu mesta. Ova šetnja šumom Deliblatske peščare biće uz iskusnu i nadasve zanimljivu vodičicu, koja će svakome, ko se odluči da krene, odgovoriti na pitanja vezana za biodiverzitet mesta na kom nas je SILVER okupio. Biotura neće uskratiti posetiocima druge delove programa, jer će satnica biti takva da svima sve bude dostupno, kao i da se predahne uz sabiranje utisaka i uživanje u samoj muzici prirode.

Šta očekujete od svog prvog festivala i da li već u čeonom prostoru izmaštavate drugi po redu SILVER State of Art?

Pre očekivanja stavili bismo želje. Zato se vratimo na početak našeg razgovora, naša želja za prvi po redu SILVER jeste da svako od posetilaca oseti deo onoga što smo mi osetili šetajući prirodnim bogatstvom naše zemlje; jer ona zaista jeste divna. I za sada bismo ostali u baš tom trenutku, za koji se nadamo da će biti podsticajan za budućnost. Očekujemo vas zaista otvorenog srca i dobrog raspoloženja. Dobro došli!

Muzički program:

Ana Ćurčin & Milena Jančurić

Njihova muzika je nežna i moćna, tiha i melodična, bučna i ritmična, flertuje sa bluzom, ambijentom, folkom i indie rock-om. Ana Ćurčin & Milena Jančurić, harizmatičan i dinamičan duo, odvešće vas gde najmanje očekujete ali najviše želite!

Daniel Kovač

Jesenji Orkestar je folklor. Jesenji Orkestar je bluz. Jesenji Orkestar je topao. Jesenji Orkestar izbacuje iz takta. Jesenji Orkestar je stalno nešto drugo. Jesenji Orkestar je daleka prošlost. Jesenji Orkestar je vesnik budućnosti. Jesenji Orkestar je institut za istraživanje pesama. Jesenji Orkestar nije tamo gde je sad. Jesenji Orkestar je Daniel Kovač.

Jasna Jovićević koja je prethodno najavljena u programu je sprečena da nastupi te pa je tu sada Bam Bam Kolektiv.

Antarktik

Antarktik, sofisticirani coolpop. Njihova muzika, ponekad nosi atmosferu dugih zvezdanih noći snežnog severa, ali posmatranih iz topline udobne i fino zagrejane drvene kolibe. Ilija Duni i Ivan Đorđević serviraju sobnu, melodičnu, eksperimentalnu i opčinjavajuću simfoniju – nespecifičnu, ali nepogrešivo stvarnu!

Vesna Mitar

ROOTS: Unscripted Solo je vremenski neodređen solo improv set koji retrogradno ulazi u trag putanji postanka zvuka i spoznaji čulnosti unutar njega. U sponi sa prirodnim okruženjem ima za cilj da istraži interaktivnost iskustvenog poretka razumevanja i osećanja zvučnosti sa momentalnim prizvukom okoline, naglašavajući tom prilikom značaj odnosa pojedinca prema tom istom prirodnom okruženju.

Gost iznenađenja

Poseban umetnički program:

Vesna Dragojević – Mixed Scapes

MIXED SCAPES je jedinstven i intiman hodajuće-muzički projekat umetnice i socijalne dizajnerke Vesne Dragojević iz Holandije. Dolazi iz društvene organizacije Good4Good koja dizajnira transformativne situacije iz ljudskog života, ali i situacije iz vidljivog i nevidljivog života oko ljudi. Mixed Scapes doživljaj biće predstavljen u tri dnevna termina tokom 31. avgusta, prijave na licu mesta uz ograničeni broj učesnika.

Milan Kulić – Artificial

Da li je dovoljno vizuelno definisati prirodu i njene segmente? Gde je granica prirodnog i šta ako nas vid i racio nekad prevari? I da li je prevara ako je samo jedan segment tih segmenata drugačiji od izvornog? Prvobitno su ljudi uzimali iz prirode da bi je uveli u svet upotrebe. Šta ako taj proces okrenemo u drugom smeru i stvoreno ponovo vratimo u prirodu?

Danja Tekić – Sky Beneath The Sky

SKY BENEATH THE SKY je metod projekat realne i vizuelne spekulacije umetnice Danja Tekić koji ekskluzivno predstavljamo na SILVER-u.

Branislav Nikolić – The Confessional

Metodologija umetničkog rada Branislava Nikolića oličena u sakupljanju odbačenih elemenata arhitekture, enterijera stanova, nameštaja i drvne građe i njihova ponovna upotreba u umetničkom procesu i izgradnji umetničkih proizvoda umrežena je na mnogim značenjskim nivoima sa terminom “sekundarna arhitektura”.

Biotour:

SRC „Čardak“, prostor naših programa, smešten je u šumovitom delu Peščare. Okružen stazama sa informativnim tablama, odmorištima i vidikovcima, omogućava upotpunjen boravak u prirodi! Biotour program je organizovan obilazak i upoznavanje sa prirodnim rezervatom u dva termina sa vodičkinjom Katarinom Jankov.

Šah turnir za mlade:

Veliki šah turnir za mlade do 18 godina održaće se sklopu SILVER-a, maksimalan broj takmičara je 110, a očekuje se takmičari iz cele zemlje. Prijave su otvorene putem linka dok najuspešnije takmičare očekuje poseban trofej.

Poseban partner festivala je KABINET pivara, uz koju možete uživati celog dana. Kabinet, sa sunčane padine Kosmaja, u svojoj ponudi je uvrstio svoje najčuvenije pivo Brrkaaa i svoj novi lager BIK, nastao sa poznatim BIP-om. Prava prilika da probate.

Share