U moru aktuelnih književnih preporuka domaćih izdavačkih kuća, blogera i novinara često se mogu naći isključivo novi naslovi u cilju promocije istih. Imajući u vidu da su takve liste najčešće banalne i usmerene na promotivne sadržaje, u Pleziru svakog ponedeljka možete uživati u rubrici pisci preporučuju u kojoj ćete saznati šta vaši omiljeni pisci čitaju. Naši dragi gosti, pisci koje volimo, pričaće nam o književnim naslovima i autorima koje sa uživanjem čitaju i preporučuju svojim prijateljima. Ovog ponedeljka, u gostima nam je Lana Bastašić, nagrađivana književnica iz Banjaluke čiji roman Uhvati zeca je ušao u najuži izbor 65. NIN-ove književne nagrade za najbolju knjigu iz 2018. godine. Lana živi u Barseloni u kojoj uređuje književni časopis „Carn de cap” i vodi školu Escola Bloom.
Budući da je čitanje jedan nadasve intiman čin, uvijek mi je teško sastaviti nekakvu listu najdražih knjiga, pa se onda još pravdati drugima zašto sam odabrala baš te naslove. Kada bih govorila o „Uliksu” Džejmsa Džojsa, ne bi mi ostalo prostora ni za jedan drugi roman. Kada bih govorila o drugim knjigama koje su mi na neki način obilježile život, tu bi se morali naći neki očigledni velikani kao što su Kafka, Čehov, Vulf ili Kiš, ali mislim da vaši čitaoci na taj način ne bi otkrili ništa novo. Stoga sam odlučila ovoga puta govoriti o naslovima za koje mi se čini da nisu dobili pažnju kakvu zaslužuju u našem čitalačkom podneblju. Isto tako, cilj mi je bio odabrati sedam knjiga koje se razlikuju ne samo po žanru i poetici, nego i po tome što dolaze iz sedam potpuno različitih književnih tradicija.
Foto: Radmila Vankoska
Marse Rudureda – Smrt i proljeće
Nakon odlične zbirke priča, „Zlatni metak”, Barzut se vratila s još istančanijim stilom i dosta ambicioznijom namjerom u svom prvom romanu. Na prvi pogled ovo je angažovani roman koji kroz uspjelu metaforu ženskog fudbala — borbe unutar “stadiona” koji je tradicionalno prihvaćen kao muški prostor — progovara o mogućnostima lezbijske ljubavi u krajnje homofobnom društvu. Ali takvo čitanje je tek struganje po površini, jer “Papirne disko kugle” osim tematizovanja važnih društvenih tema, takođe na vrlo suptilan, ali efektan način, postavljaju pitanje mogućnosti prepričavanja traume i etike čitanja o istoj. Barzut kao da nam na kraju romana poručuje da svako čitanje nosi određenu vrstu odgovornosti, te da je možda najvažnija funkcija fikcije da nam kroz oneobičavanje predoči istinu o vrlo opipljivoj stvarnosti u kojima ljudi od krvi i mesa žive ono o čemu mi tek čitamo.
Vesos je prokleti majstor. On je poput vrsnog mađioničara koji naizgled samo šeta oko vas, zamoli vas da mu nešto pridržite, da biste se naposlijetku našli omađijani na drugom kraju prostorije i nemate pojma kako ste tamo završili. Da citiram Džojsa, kod Vesosa je odsustvo zaista najveći oblik prisustva: sve ono što je važno je zapravo nedorečeno, skriveno, naslućeno. Ovo je priča o dvije djevojčice, Sis i Un, koje žive u hladnom i mračnom norveškom selu i od prvog dana osjećaju neobjašnjivu povezanost. Zatočene u ruralnoj zajednici kojom vlada emotivna otuđenost, djevojčicama nedostaje jezik kojim bi objasnile svoja osjećanja i prenijele ih jedna drugoj. U centru romana je izvanredna metafora vodopada – divljeg i slobodnog – koji se zbog niske temperature pretvara u ledeni dvorac, svojevrsni lavirint za izgubljenu djecu. Jedna prijateljica će se bukvalno naći zatočena unutar strašnog leda, dok će druga morati da se izbori sa onim koji nosi u sebi.
Uz knjige Karson Mekalers, ovo je bez sumnje jedna od najvažnijih zbirki priča tzv. „Southern Gothic” žanra. Kod O’Konor eksplicitni horor nikada nije sam sebi cilj – mučne scene ubistava nisu tu kako bi nas zgrozile, one svjedoče o sveopštem gubitku duhovnih i moralnih vrijednosti američkog Juga sredinom prošlog vijeka. U priči po kojoj zbirka nosi naziv, humor i pripovjedna ležernost na početku teksta uvlače nas sve dublje u pustoš i vrelinu Džordžije da bismo na kraju prisustvovali jednoj od najkrvavijih scena američke književnosti. Ali moralna izopačenost nije tek odlika razbojnika: nasmijana baka koja je centralna junakinja priče zapravo će nam smetati mnogo više od opakog ubice. Dugo prije braće Koen, O’Konor nam je dala pregršt grotesknih južnjačkih likova koji nam kroz najbizarnije situacije pokazuju da nam bajke nisu potrebne – život je već najčudniji od svih fikcija, a najobičniji među nama mogu da budu i najkrvoločnije zvijeri.