Pesma dana

Ukoliko neko, posle ove Pesme dana, bude u numerama umetnika i izvođača Vudija Gatrija (Woody Guthrie) pronašao sličnost, kako u tekstovima tako i muzici, sa Bobom Dilanom to je zato što je to fakat, ali Dilanov pristup muzičkom stvaralaštvu, moramo da primetimo, isključuje levičarski pristup problematici koji možemo sresti kod Vudija, možda baš zbog jake propagande tog vremena protiv tih i takvih ideja kapitalističke Amerike i možda baš zato što se tada nije smelo biti levičar.

Iza nas je 1. maj, dan kada su neki hrabri ljudi digli svoj glas protiv hipokrizije, dali svoj život da bi neko posle njih živeo i radio lagodnije. Zato je 1. maj dan kada svi mi moramo da budemo solidarni, dan kada se moramo setiti svih onih ideja koje su zaboravljene i zatrpane nacionalizmom, religijom, podelama po boji kože. Osnovni problem koji se pojavljuje je borba za radnička prava, izboriti se za prava žena, izboriti se za život dostojan čoveka!

Danas predlažemo Vudija, da malo čačkate po netu, i čujete liriku kojom se koristio u svojim pesmama. Dilan je Vudi, samo sa iščupanim levičarskim aktivizmom.

Share