Gde su, šta rade i čime se bave građani Njujorka? Beograda? Upoznajte novu stranu metropola potpuno različitu od one koju serviraju mediji. Internet u focus stavlja ljude, obične ljude.
Nisu svi brokeri, niti kolumnistkinje modnih magazina i ikone stila kao Olivia Palermo. Ima i onih koji prodaju cipele i šešire na ulici ili sviraju u gradskom metrou, ima onih obučenih u kostime klovna, pantomimičara ili mađioničara, a ne u skupocenu garderobu. I svi oni su interesantni i zaslužili su da svet za njih čuje. Njihove priče su autentične, prave, baš kao i njihova lica bez previše šminke i fotošopa.
Njujork je grad sa simbolom slobode. Preko Čajnatauna i Male Italije, do Menthetna i Kvinsa. Njujork je grad koji okuplja toliko različitog sveta, bilo po temperamentu, nacionalnosti ili socijalnom statusu, a svaki od njegovih zasebnih četvrti, prostranih ili malih ulica,podzemnih železnica, sa sobom nosi drugačiju priču.
Brendon Staton, autor sajta Humans of New York, nastoji da svetu ispriča tu priču, i svojim fotografijama prikaže riznicu različitih ljudskih karaktera. Sve je počelo 2010. godine kada je za potrebe kataloga sa fotografijama stanovnika Njujorka fotografisao 10 000 osoba. Međutim, nešto kasnije cela ideja dobija drugu dimenziju i razvija se u uspešan blog koji na socijalnim mrežama prati skoro 4 miliona ljudi. U početku je ljude samo fotografisao, a sada od njih sakuplja i izreke i kratke priče. Prikupljeni sadržaj je ovekovečen knjigom, koja je postala njujorški bestseler.
Prošetajte kroz živote različitih i potpuno nepoznatih ljudi, uživite se u sliku Njujorka koja nije prefarbana i idealizovana jer Njujork ne simbolizuju oblak Chanel parfema i zvuk lakovanih salonki na golom asfaltu, već i miris hot doga i senfa sa uličnih tezgi, žuti taksi, bejzbol i omanji pizza barovi. Jedan grad pre svega simbolizuju njegovi ljudi.
Inspirisan Brendonovom idejom, Ognjen Stambolović je kreirao Facebook stranicu Beograđani, koju prati više od 32 000 ljudi, a kojom dokazuje da su i građani našeg glavnog grada podjednako zanimljivi kao i Njujorčani.
Možda nije velik kao Njujork, ali i Beograd okuplja toliko različitih ljudi, koji su spremni da potpunom strancu kažu nešto o sebi i poziraju za fotografiju. Ognjen radi veliki posao dokumentujući duh grada sa svim njegovim lepim i ružnim stranama, nasmejanim, sređenim, ali i tužnim, zabrinutim i napuštenim ljudima koji ovaj grad čine onakvim kakav jeste.
Na ovaj način ljudi sa strane mogu bolje da upoznaju mentalitet i vide kakvi su zapravo mladi i stari, deca i odrasli, studenti i učenici, zaposleni i nezaposleni stanovnici naše zemlje i zauvek razbiju predrasude. Ako ste građanin Beograda nadajte se da ćete naleteti na objektiv Ognjena Stambolovića.
Još jedan relativno mlad sajt kod nas je i Lifestyle Serbia koji ima isti koncept i ideju – da prikaže pravu stranu Srbije. Ako želite da promovišete svoj grad, postanete deo ove kampanje i pokažete životni stil mladih u Srbiji, na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Pinterest i Foursquare, koristite hashtag #lifestyleserbia.