Koji je tvoj omiljeni cvet? Odgovor na ovo pitanje je sve, samo ne lak i jednostavan. Prvo bih se setila lizijantusa i frezija, definitivno. Zatim bi na red došle dalije, cinije, kosmos… A onda i božuri, kako da žurka prođe bez njih. A da, tu su i orhideje. I pregršt mirisnog poljskog cveća, ništa bez njega. I krokusi, naravno. I negde na pola ovog nabrajanja shvatim da se na listi meni omiljenih cvetnih glavica uglavnom nalaze one vrste koje me svojim izgledom ili mirisom podsećaju na neki meni drag ambijent i prijatnu atmosferu. Kako zaista biramo cveće – bilo da ga kupujemo sebi ili nekome na poklon? Čime se najčešće vodimo – da li je u pitanju karakter osobe kojoj poklanjamo ili je to pre povod?
Mišljenja sam da cveće treba da bude usklađeno sa senzibilitetom osobe kojoj ga darujemo. Samo osluškivanje i prepoznavanje individue kojoj je poklon namenjen, jeste ključ potpunog zadovoljstva. U ovom slučaju nikako ne treba biti pobornik trendova. Nekad će spontano sačinjen divlji buket poljskog cveća biti mnogo efektniji od popularne kutije sa sto jednom ružom. Možda će jednostavan buketić sačinjen od pet lala u nekom momentu uneti mnogo više topline u prostoriju od pompeznog kaskadnog aranžmana. Katkad će simbolika jednog bambusa doneti mnogo više smisla i poleta u svakodnevicu od elegantne, ali zahtevne orhideje.
Šta nam kažu globalne statistike?
Tržište cveća širom sveta je veoma razvijeno. U pitanju je unosan i ozbiljan biznis. Put cvetnih proizvoda od semena do korisnika je prilično dugačak i često neizvestan. Potrebno je dobro poznavati ponudu i potražnju, tj. potrošačke navike kupaca, kako u ovom biznisu ne bi bili na gubitku. To se naročito odnosi na plasman rezanog cveća, čiji je rok trajanja ograničen. Gajenjem i prodajom rezanog cveća ostvaruje se najveća dobit. Ono je često sastavni deo poklona za godišnjice, rođendane, svadbe i praznike kao što su Dan zaljubljenih, Dan žena i slično. Velike količine rezanog cveća se koriste i za izradu raznoraznih dekoracija za festivale, proslave, komercijalne prostore. U širokoj upotrebi najzastupljenije su ruže, karanfili i ljiljani.
Vodeće države u proizvodnji rezanog cveća su Etiopija, Kenija, Ekvador, Holandija, Pakistan i Kolumbija. Najveći uvoznici su Amerika, Velika Britanija i Nemačka. Dok svetska proizvodnja na globalnom nivou beleži porast od 6-9%, najbrže se razvijaju tržišta u Aziji, Africi i Latinskoj Americi, a ubedljivo najveća proizvodnja ruža stacionirana je u Ekvadoru. Što se lala tiče 80% svetske proizvodnje drži Holandija. U Kolumbiji se proizvede najveća količina karanfila, na Tajlandu su to orhideje, a što se tiče proizvodnje božura, Holandija je i u tome na prvom mestu.
Od evropskih zemalja Nemačka je najveći ljubitelj rezanog cveća, a iza nje su Engleska, Francuska i Italija. Čak 40% celokupne svetske trgovine cvećem stacionirano je u Holandiji. Procena je da jedna četvrtina svetske proizvodnje ruža potiče iz ove zemlje poznate po svojim široko poznatim varijetetima ko što su Pink Avalanche, Red Eagle, Red Naomi i Avalanch+, a poznato je i da 47% ukupnog uvoza karanfila u Evropu takođe ide preko Holandije.
Ruže su, naravno, najtraženije od svih. U stopu ih prate hrizanteme, karanfili, lale, ljiljani i gerberi. Na tlu Amerike ubedljivo najpopularnije i najprodavanije cveće su lale. U ovoj deceniji se očekuje procvat na tržištu orhideja, zbog njihove raznovrsnosti upotrebe u dekorativne, medicinske, kozmetičke i kulinarske svrhe.
Koje su najprodavanije vrste rezanog cveća?
Malo je vrsta cveća koje po svojoj „omiljenosti“ i popularnosti mogu da stanu rame uz rame sa ružama. One su vremenom postale simbol ljubavi i univerzalan način da se cvetnim jezikom kaže – volim te. Ima ih u različitim bojama, a intenzitet njihovog mirisa se razlikuje od vrste do vrste. Crvene ruže se najviše ističu i simbolizuju strastvenu ljubav. Bele ruže označavaju nevinost i čistotu, ružičaste ukazuju na sreću, a žute su simbol prijateljstva. Svake godine za Dan zaljubljenih u Americi proda se više od 250 miliona komada ruža. One su takođe najprodavaniji cvet i tokom Božićnih praznika.
U XVII veku lale su smatrane najvrednijom robom u Holandiji i taj period je poznat kao ‘Tulip mania’. I nakon toliko godina ljubav prema ovim gracioznim cvetnicama nije utihnula. Ovo višegodišnje cveće uvodi nas u proleće i samim tim simbolizuje ljubav, nadu i sreću. Njihovo prisustvo donosi osećaj sklada i razdraganosti – bilo da se nalaze u bašti ili na stolu kao rezano cveće.
Karanfili su jedna od najstarijih cvetnih vrsta koja vodi poreklo iz Evroazije gde je kultivisana pre oko 2000 godina. Svoju popularnost su zadržali do danas zahvaljujući svojim bojama, simbolici i dugom životnim veku. Najpopularniji su crveni, beli i ružičasti koji su simbol majčinske ljubavi i neizostavan su deo buketa za Dan žena. Tamnocrveni simbolizuju duboku i strastvenu ljubav, a beli privrženost i sreću.
Sledeći na spisku popularnosti su gerberi koji svoj atraktivan izgled duguju svojim krupnim cvetovima egzotičnih boja. Njihovo bogatstvo se krije i u tome što veličina njihovih cvetnih glavica može veoma da varira (od 7-13cm u prečniku). Kombinacijom cvetova različitog prečnika postiže se izuzetna razigranosti cvetnog dizajna. Mogu doći u beloj, narandžastoj, crvenoj, roze i žutoj boji, ali mogu biti i raznobojni. Smatraju se ‘srećnim cvećem’ i često ih nalazimo u buketima za rođendane i godišnjice. Svoju ekspanziju su doživeli devedesetih godina i lagano se opet vraćaju u modu.
Orhideje su jedna od najelegantnijih cvetnih vrsta na svetu i imaju više od 28.000 različitih vrsta u svojoj porodici. Ovo egzotično cveće odiše mistikom i atraktivnošću. Dug period cvetanja i lakoća održavanja su uz njihov fantastičan izgled jedan veliki plus. Mogu u zatvorenom da imaju cvet i do tri meseca, a potrebno ih je zalivati jednom nedeljno. Veliki su izazov kako za profesionalne uzgajivače, tako i za amatere. Bitno im je samo pronaći udobno mesto u prozoru i one će znati to da cene.
Ljiljani su klasičan i bezvremenski cvet koji vremenom nije izgubio na svojoj popularnosti. Dolaze u više boja, kao što su bela, žuta, crvena, ružičasta i narandžasta. Još u doba antičke Grčke ovaj cvet je bio poznat kao simbol čistoće, majčinstva i obilja. Tokom viktorijanske ere to je bio cvet kraljevskih porodica i možemo ga pronaći na mnogim grbovima. Danas su popularni kako u bašti, tako i u vazi odakle neretko šire svoj čaroban miris i unose radost, toplinu i eleganciju u prostor u kome se nalaze.
Omiljeno cveće bogatih i poznatih
Sitan, delikatan i kraljevski – ovim rečima bi mogli opisati đurđevak, cvet koji je u poslednje vreme postao nezaobilazan u izradi svadbenih buketa. Članovi kraljevskih porodica su započeli ovaj trend. Godine 1956. Grejs Keli se udala za princa od Monaka u skromnoj venčanici, držeći u rukama jednostavan i sofisticiran buket đurđevaka. Dajana, princeza od Velsa, na svom venčanju je takođe nosila raskošan padajući buket težak tri kilograma koji je bio sastavljen od đurđevka, bršljana, frezija, gardenije i jasmina. Održavajući kraljevsku tradiciju Kejt Midlton je na svom venčanju prošetala šarmantan buket napravljen skoro u potpunosti od đurđevka. Ovaj nežni cvet, ali u isto vreme tako poseban je bio omiljena biljka Odri Hepbern. Ona je takođe prilikom udaje za Mela Ferera nosila ogroman buket sastavljen od đurđevaka.
Orhideje su izuzetne i drugačije po izgledu od svog drugog cveća. Plene svojom egzotikom i retko koga mogu ostaviti ravnodušnim. Na listu velikih obožavateljki ove vrste upisale su se Merilin Monro, Anđelina Džoli i Mišel Obama. Jedan hibrid orhideja koji vodi poreklo iz Singapura i sa Havaja je dobio ime po Mišel Obami, u čast obeležavanja pola veka skladnih odnosa između Singapura i Amerike.
Pevačica Madona je velika ljubiteljka belih ruža i one je prate čak i u svlačionicama na nastupima. Sa druge strane, umetnica često ističe da su hortenzije njeno najneomiljenije cveće.
Lejdi Gaga se takođe izjasnila kao ljubiteljka belih ruža, a Instagram strance Kejti Peri i Kloe Kardašijan pokazuju njihovu ljubav prema raskošnim hortenzijama koje su uglavnom kombinovane sa božurima i ružama. Pop ikona Majkl Džekson bio je veliki obožavalac razdraganih i vedrih suncokreta. Dženifer Garner se takođe rado priključuje ovom žutom timu.
A šta kaže Gugl?
Ako upitate Gugl, po broju pretraga i deljenja fotografija neprikosnoveno prvo mesto drže ruže. Njihovoj popularnosti doprinosi to što su vremenom postale apsolutni sinonim za ljubav, lepotu i romantiku, kao i tome što postoji velika mogućnost izbora boja i oblika. Njih na ovoj listi prate ljiljani. Oni uglavnom privlače ljude zbog svog kolorita, mirisa i simboličkog značenja – zato što asociraju na čistotu, nadu i nove početke. Na trećem mestu po broju pretraga nalaze se suncokreti. Njih povezujemo sa srećom, toplinom, pozitivnom energijom. Sve to ih čini savršenim poklonom u mnogim prilikama. Orhideje kao simboli egzotike, lepote, snage i luksuza zauzimaju četvrto mesto. Njih slede lale kao savršeni izbor za svakodnevnu dekoraciju doma, za baštu, za proslave i mnoga druga bitna ili manje bitna dešavanja. Kao simboli proleća savršeni su simbol napretka i novih početaka.
Kao što možemo da zaključimo, cvetnih vrsta je mnogo i verovatno da na planeti postoji za svakog od nas postoji cvet koji se sa našim karakterom slaže estetski, ali i simbolično. Način na koji se povezujemo sa prirodom i tražimo našu refleksiju u istoj zaista mnogo govori o nama samima. A kako vi birate cveće? I? Koji je vaš omiljeni cvet? U ovom odgovoru se krije mnogo više od buketa šarenih i mirisnih glavica. Budite svesni toga svaki sledeći put kad rešite da obradujete sebe ili neku dragu osobu.