Razgovore o eko navikama započinjemo iz želje da vas motivišemo da se pokrenete, uvedete promene u vašu svakodnevicu ili istrajete u sprovođenju zelenih navika koje jesu mali ali važan korak u pravcu stvaranja održive budućnosti. Četvrtkom se družimo sa interesantnim gostima koji nam otkrivaju svoje eko navike, otkrivaju trikove kojima se služe kako bi svoju svakodnevicu učinili zelenijom i govore o najvećim izazovima sa kojima se suočavaju na tom putu. Danas nam je u gostima novinarka i blogerka Branislava Antović, autorka lajfstajl bloga Brana’s Divine World. Otkrila nam je da je često uplašena da smo zakasnili u pokušaju da saniramo posledice negativnog delovanja po životnu sredinu, ali da pronalazi optimizam da ćemo ipak iskoristiti šansu da preokrenemo situaciju. Kako kaže, veruje u maksimu da promena kreće od pojedinca, a u njenoj kući plastične kese su odavno postale najomraženiji gosti. Ispričala nam je i koji trik primenjuje u cilju smanjenja otpada kao i na kojoj eko navici će u narednom periodu raditi.
foto: Jovana Tomašević
Kada se spomenu ekologija, održivost i uopšte eko navike u svakodnevnom životu, šta je tvoja prva asocijacija?
Odgovornost. Najpre prema planeti koja nam je omogućila život, zatim prema svom biljnom i životinjskom svetu kojem je ova planeta dom koliko i nama, i na kraju prema pokolenjima koja će doći nakon nas. Neretko taj osećaj odgovornosti prati i osećaj straha da smo zakasnili sa promenama i da smo već uspeli da uništimo sve što se uništiti dalo i ostalo je samo da sačekamo posledice. Drugim danima budem optimističnija i poverujem da smo ipak uspeli da se na vreme opametimo te da iskorišćavamo poslednji trenutak za „popravni ispit’’.
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
Mi u Pleziru verujemo da i velike promene kreću od malih koraka, od običnog čoveka. Koje su to eko navike koje ti redovno praktikuješ?
Delimo isto uverenje. Zato ja i živim po onoj Gandijevoj „Budi promena koju želiš da vidiš u svetu’’. Plastične kese su postale najomraženija stavka u našem domu i izbegavamo ih kad god i koliko god možemo. Svetlo nikada ne gori bespotrebno, voda se koristi odgovorno. Ne bacamo garderobu, obuću i ostale predmete koje ne upotrebljavamo, već ih poklanjamo ili doniramo. Nikada ne bacamo smeće van mesta za to predviđenih, a ako na smeće naiđem na ulici ili u prirodi, ne preskačemo ga, već ga premeštam do prvog kontejnera. Trudim se da što češće kupujem ali i promovišem komade brendova koji se odgovorno odnose prema okolini i generalno dajem podršku svim akcijama koje za cilj imaju održivost.
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
Koji su tvoji trikovi i saveti za „zeleniji“ dan?
Ceger uvek u torbi, zajedno sa staklenom flašom za vodu.
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
Gde vidiš najveće izazove kada je reč o sprovođenju održivog načina života?
U našoj zemlji to je definitivno reciklaža. I dalje je na ovom polju ostalo toliko toga da se uradi, a napretka nema već godinama unazad. Najiskrenije se nadam da ćemo u skoroj budućnosti moći makar da budemo sigurni da sadržaj do sada postavljenih kontejnera za odlaganje različitog otpada ne završava na istoj deponiji.
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
Na usvajanju koje zelene navike ćeš u narednom periodu raditi?
Nikako da usvojim naviku da konobarima u kafićima/restoranima prilikom narudžbine dodam i: „Bez slamčice’’. Na tome ovih meseci aktivno radim i želim da mi to postane navika koliko i sam čin naručivanja pića.
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram