Meditacija o životu zaodevena u priču o obilasku grada i upoznavanju s njegovim žiteljima.
Upoznajte Tokio i njegove građane
Kad su šoguni vladali Japanom, dan je imao dvanaest časova. Svaki je nosio ime po jednoj životinji kineskog zodijaka, tako da je u zoru bio čas zeca, a u suton čas pevca. Podne je bilo čas konja, čas tigra padao je baš pred izlazak sunca, kad se polazi na putovanja i kad se ljubavnici rastaju.
U Edu su se časovi menjali s godišnjim dobima: čas zimskog dana bio je znatno kraći nego čas letnjeg dana. Noćni čas je bio dug zimi, kratak leti.
Od 1632. do 1854. godine vladari Japana strogo su ograničavali dodir sa stranim zemljama, nametnuvši Japancima gotovo potpunu izolaciju u kojoj je odnegovana upečatljiva i jedinstvena kultura. Opčinjavajućom prozom s mnogo čulnih detalja Ana Šerman prikazuje potragu za velikim zvonima koji su u doba šoguna stanovnicima Eda, današnjeg Tokija, govorila koliko je sati.
Istraživanje Tokija postaje meditacija ne samo o vremenu nego i o istoriji, sećanju i nepostojanosti.
Zvona starog Tokija idu za glasovima prošlosti kroz lavirint japanske prestonice. Jedna starica se seća kako je za vreme Drugog svetskog rata bežala od američkih napalm-bombi. Jedan naučnik pravi najtačniji sat na svetu, koji neće kasniti ni sekundu u pet milijardi godina. Poglavar šogunske kuće Tokugava kazuje svoje misli o razaranju grada njegovih predaka. „Ono što je izgubljeno – izgubljeno je. Ako pokušavate da trčite za izgubljenim, ono će vas odvesti u tamu.“ Ali Ana Šerman nas vodi i na putešestvija po gradu slikajući svoje prijateljsvo s vlasnikom malog, sasvim naročitog kafea, koji uživanje u kafi uzdiže do čiste umetnosti.
O knjizi
Ana Šerman je rođena u Arkanzasu. Studirala je grčki i latinski na koledžu Velsli i Oksfordu pre nego što se preselila u Tokio 2001. Zvona starog Tokija su njena prva knjiga.
Knjiga na poklon
Knjigu Zvona starog Tokija možete osvojiti u našoj igrici koja će trajati narednih 7 dana. Da biste se prijavili za učešće potrebno je da ostavite komentar ispod objave, zapratite Plezir magazin na Instagramu i podelite ovu objavu putem Instagram storija u kome ćete označiti Plezir (snimak ekrana ili fotografija knjige). Pobednika ćemo izabrati nasumično uz pomoć sajta Random.org. Srećno svima.
Update
Darivanje je završeno, a knjigu Zvona starog Tokija dobija na poklon čitalac koji je ostavio komentar pod brojem osam – Predrag Stamenković. Čestitamo!
Praznici nam stizu. 🎅 📚 Divan poklon!
Tako bih volela. Da Novu godinu počnem s maštarijama o Tokiju, u koji planiram ići.
Interesantno stivo
Najbolji poklon uvek je knjiga 🙂
Sigurno divna i neobična knjiga. Pravi poklon za Novu godinu!
Radujem se citanju! 🙂
Divan poklon.📖
Naslov po mom ukusu😊
A bas juce odgledah “Lost in translation” i videh ovu knjigu o Tokiju… <3