Groteskna i crnohumorna slika sveta u neobičnim antipričama slavnog ruskog parodičara.
Sadržaj
Tajanstveni nestanci, nesrećni slučajevi, neverovatni i nepovezani događaji, ubistva, tuče, ispadanje ljudi kroz prozor – sve su to krhotine groteskne i crnohumorne slike sveta u neobičnim antipričama slavnog ruskog parodičara Danila Ivanoviča Harmsa.
I sam pisac, veseljak i ekscentrik, Harms se oblačio kao Šerlok Holms, u restoranima tražio nešto plavo za jelo, izvodio mađioničarske trikove, predstavljao se kao svoj nepostojeći stariji brat i sablažnjavao svoje savremenike nesvakidašnjim ponašanjem i izjavama. U strašnoj eri Staljinovih čistki takvo ponašanje izazvalo je osudu sovjetskih vlasti, dva puta je bio osuđen za „kontrarevolucionarnu delatnost u oblasti dečje književnosti“, nekoliko godina proveo u progonstvu i tamnici i najzad umro od gladi u lenjingradskoj zatvorskoj bolnici.
Drugi o knjizi
„Uklonili su ga jer je bio genije. Otud potiču sve njegove nevolje u životu.“ Ala Bosart
„Čarolija njegove proze je jedinstvena. Još Ana Ahmatova je govorila da je samo Harms mogao da piše takve priče koje se opiru logici i pravopisu. Niko drugi.“ The New York Review of Books
„Ubitačna a opet duhovita, Harmsova dela bacaju svetlost na iracionalni svet u kojem je živeo. Želeo je da čudno i zastrašujuće pretvori u predmet humora i zabave.“ The American Reader
O autoru
Danil Harms (Danil Ivanovič Juvačov) rodio se u Petrogradu 1905. i umro u Lenjigradu 1942. godine. Uzeo je pseudonim „Harms“ još kao dečak. Harms nije pisao samo priče, komade i pesme, nego je odlično i crtao. Osim toga, svirao je rog i harmonijum, stepovao, smišljao zagonetke, izvodio mađioničarske trikove, majstorski smišljao viceve i pisao filozofske rasprave. Danila Ivanoviča jedne večeri u pozno leto 1941. godine odvode službenici Staljinove policije. To je bio treći put da je zatvaran i proganjan „zbog zavere u oblasti dečje književnosti“. Februara sledeće godine njegovu ženu Marinu Malič obavestili su da joj je muž umro u zatvorskoj bolnici u Lenjingradu. Po kasnijim svedočenjima, od gladi. Prvo izdanje negovih „odraslih“ priča i pesama u inostranstvu objavljeno je 1970. na nemačkom i 1971. na engleskom jeziku. Prvo izdanje na srpskom objavljeno je 1982. A prva knjiga Harmsovih izabranih dela u Sovjetskom Savezu pojavila se tek 1988. godine.
Knjiga na poklon
Knjigu Sto slučajeva možete osvojiti u našoj igrici koja će trajati narednih 7 dana. Potrebno je da ostavite komentar i podelite ovu objavu putem društvene mreže po izboru (Facebook, Google+, Twitter). Pobednika ćemo izabrati nasumično uz pomoć sajta Random.org. Srećno svima!
Update
Nagradna igra je završena, a knjigu Sto slučajeva je dobila naša čitateljka koja je ostavila komentar pod brojem 24 – Isidora. Čestitamo!
Predivan dar <3
Sjajni ste kao i uvek!! Nadam se da cu imati srece jer zvuci kao zanimljiv naslov!
Lepo
Odlican naslov! 🙂
Super ste 🙂
Divno
Zanimljivo
Zanimljivo (:)
Divan poklon
Knjige su uvek dobrodosle kao poklon! 🙂
Zelim ♡
Zvuči zanimljivo…
Sjajno!
SUPER
Lepo
Prijavljujem se! 🙂
STO SLUČAJEVA Danil Harms.
Zelim ovu knjigu!
KNJIGA na DAR – NAJLEPŠA i NAJVREDNIJA na svetu STVAR!!! 🙂
Prijavljujem se za price antiprice 🙂
ZANIMLJIV SADRZAJ…KNJIGA KOJA OBECAVA! 🙂
Znao napamet njegovu crticu Nula i ništa, ne znam dal je bolji kao pisac kratkih, apsurdnih zabeleški ili kao kreator filozofskih crtica
Zanimljivo.
Čula sam za ovu knjigu ima filozofski pogled na svet! Želim! 🙂
Odlicna knjiga!
Divno
Knjiga nikad nije previse, posebno dobrih 😉
Podeljeno na fb knjiga nikada previse <3
VOLELA BIH JE PROCITATI!!! 🙂
Zanimljivo!
🙂 Srećno svima.
Zanimljivo se čini i volela bih da dobijem ,pročitam knjigu.
Zvuci zanimljivo i vredno citanja 🙂
Lepo 🙂
I’m in.