Kroz priču o čoveku koji je vozio tramvaj u pet velikih gradova, Slučaj Bremen govori o potrazi za ocem nestalim u logoru nacističke Nemačke i o tome da li čovek može da promeni sudbinu.
Priča o sećanju i zamišljanju junaka Ivana Bazarova, ali i o onim likovima koji žive po hodnicima jedne knjige i otvaraju „Slučaj Bremen“. To je priča o romanu u romanu, priča o nestalom svetu ugrađenom u gradove, fotografije, srca…
U svom središtu, ovaj roman ima vrlo precizno određen i prostor i vreme: Istočna i Centralna Evropa ispunjene velikim protivrečnostima, političkim i istorijskim strastima, a doba je od Oktobarske revolucije, preko Drugog svetskog rata, sve do naših dana. Velikić preispituje koliko je čovekova sudbina opredeljena istorijskim i socijalnim okolnostima a koliko je, zapravo, ukrštaj vrlo raznorodnih mogućnosti.
Drugi o knjizi
„Slučaj Bremen je priča o jednoj porodici u olujama 20. veka. Radnja romana odigrava se u vremenskom periodu od Prvog svetskog rata pa sve do raspada Jugoslavije. U prostoru je to od Odese do Beograda, od Subotice do Marijenbada, od Budimpešte do Bremena, i preko Atlantika sve do Milvokija. Međutim, Velikić nije napisao istorijski roman. On ne rekonstruiše mesta i vremena, nego ih sinestetski oživljava u imenima ulica i hotela, u mrežama pruga vozova i tramvaja, kroz sudbine svojih junaka.“ Herman Valman
„Ono što za glavnog junaka Slučaja Bremen ostaje tajna, nakon njegove smrti u saobraćajnoj nesreći, za čitaoca biva otkriveno na kraju romana. Motivom zamene identiteta razrešava se ’slučaj Bremen’ u maniru trilera holivudskih filmova.“ Marijana Milošević
„Junak Velikićevog romana Ivan Bazarov izgrađuje svoj život koristeći se pričama drugih, svog očuha, majke, dede, ljubavnice Olivere, oca nestalog u logoru kraj Bremena… Na taj način on pokušava da se sakrije od sopstvene sudbine, u jednom srednjoevropskom prostoru priče koji obuhvataju Petrograd, Bremen, Rijeka, Trst, Karlsbad/Karlove Vari i Odesa, gde se život odvija više u dubinama ljudi nego na površini njihovih rascepkanih sudbina.“ Mihajlo Spasojević
Prethodno objavljeni naslovi
Islednik, Dosije Domaševski, Ruski prozor, Danteov trg, Bonavia, Severni zid.
O autoru
Dragan Velikić je rođen u Beogradu 1953. godine. Diplomirao je svetsku književnost sa teorijom književnosti na beogradskom Filološkom fakultetu. Od 1994. do 1999. godine bio je urednik izdavačke delatnosti Radija B92. Pisao je kolumne za NIN, Vreme, Danas i Reporter. Bio je ambasador Republike Srbije u Beču.
Knjiga na poklon
Knjigu Slučaj Bremen možete osvojiti u našoj igrici koja će trajati narednih 7 dana. Potrebno je da ostavite komentar na sajtu ispod ove objave i podelite ovu objavu putem društvene mreže po izboru (Facebook, Twitter, Google +). Pobednika ćemo izabrati nasumično uz pomoć sajta Random.org. Srećno svima.
Update
Nagradna igra je završena, a knjigu Slučaj Bremen je osvojila čitaeljka koja je ostavila komentar pod brojem 9 – Biljana Popović. Čestitamo!
Volela ih da je procitam.
<3
Odličan pisac, ne sumnjam da će i ova knjiga da bude zanimljiva kao prethodne.
Čitala sam Velikića, te eto razloga da se radujem.
Sjajan pisac i primamljiv naslov! 🙂
🙂
Ovo odavno zelim da procitam! <3
Zelim
za trenutke dokolice…
🙂
<3
Divni Velikic
Velikić je izuzetan autor, bilo bi lepo upotpuniti biblioteku ovom knjigom 🙂
❤
Želim ! Hvala 🙂
Divno 🙂 !
Volela bih da je pročitam. 🙂 podelila sam na fb
Odličan pisac. Pitam se da li ovom knjigom prevazilazi Islednika?
<3 OBOZAVAM Velikica! <3
Sjajno!
Bremen mi ne budi lepe asocijacije jer je to grad gde su se mom ocu, dok je radio, ispoljili prvi znaci teske bolesti, ali Velikica veoma cenim i volela bih da procitam knjigu.
Diiivnooo <3
Super!!!
Obozavam njegove knjige