Knjiga na poklon: Poljak Dž. M. Kuci

Dobitnik Nobelove nagrade.

Poznat po svojoj svedenoj ali moćnoj prozi, nesumnjivo među najuticajnijim i najprovokativnijim autorima našeg vremena, s karakterističnom duhovitošću koja nas usmerava ka neuobičajenim strahotama o kojima ne želimo da razmišljamo, Kuci nas sada izaziva da preispitamo predrasude o ljubavi, ali i samoj istini.

Precizan a opet nepredvidiv, sveden a ipak složen, Kucijev Poljak pripoveda o Vitoldu Valčikijeviču, energičnom, ekstravagantnom sedokosom pijanisti, interpretatoru Šopena, koji se zaljubljuje u Beatris, otmenu mecenu koja je pomogla organizaciju njegovog koncerta u Barseloni. Iako u početku nije impresionirana Vitoldom, Beatris ubrzo biva uvučena u njegov svet. Njihova veza se produbljuje dok je pijanista zasipa pismima, upućuje joj pozive za putovanje, mimoilazi se s njenim mužem. Ali sve se odvija pod Beatrisinim uslovima i kontrolom.

Borba za moć među ljubavnicima se intenzivira sve dok ne eksplodira u ravnopravnoj bici polova, na engleskom jeziku koji im nije maternji pa se jednako dobro (ne) sporazumevaju. Da li Beatris ograničava njihovu strast tako što umrtvljuje svoje emocije? Ili je kriv Vitold jer je samo starac koji pokušava da oživi svoj san o ljubavi?

Evocirajući sveobuhvatnu Danteovu ljubav prema voljenoj Beatriče, Kuci razotkriva suštinsku zagonetku romanse u kojoj slučajni susret dva stranca sve može da promeni.

„Elegantno delo sa književnim finesama karakterističnim za Kucijeve najbolje romane, Poljak je nepresušan izvor osećanja, od slepe ljubavi do saosećanja.“ El País

O autoru

Dž. M. Kuci (John Maxwell Coetzee) jedan je od najznačajnijih savremenih romansijera i dobitnik Nobelove nagrade za književnost 2003. Rođen je u Kejptaunu 1940, gde je završio studije matematike i anglistike. Radio je kao programer u londonskom IBM-u, da bi se posle nekoliko godina konačno opredelio za literaturu. Magistrirao je s tezom o delu Forda Medoksa Forda, doktorirao na prozi Samjuela Beketa. Predavao je komparativnu književnost na Njujorškom univerzitetu i Univerzitetu u Kejptaunu, a kao gostujući profesor i na Harvardu, Stanfordu i Čikaškom univerzitetu. Objavio je pet tomova kritičkih eseja, kao i prevode proze i poezije sa holandskog na engleski. Iako poreklom i većim delom opusa pripada južnoafričkoj književnosti, od 2002. živi u australijskom gradu Adelaidi.

Počev od 1974, kada se u Kejptaunu pojavila njegova prva knjiga Zemlje sumraka, objavio je niz kritički visoko vrednovanih romana, koji su mu doneli brojna južnoafrička i međunarodna priznanja. Najpoznatiji su: Iščekujući varvareŽivot i vremena Majkla K (Buker, 1983) i Sramota. Dodelom Bukerove nagrade romanu Sramota postao je prvi dvostruki laureat u istoriji ovog priznanja.  

Knjiga na poklon

Knjigu Poljak možete osvojiti u darivanju koje će trajati narednih 10 dana. Da biste se prijavili za učešće potrebno je da ostavite komentar ispod objave. Dobitnika knjige ćemo izabrati nasumično uz pomoć sajta Random.org. Srećno svima.

Update

Darivanje je završeno, a knjigu Poljak na poklon dobija čitateljka koja je ostavila komentar pod brojem 7 – Lirija. Čestitamo!

Share