Izložba JUGOSLOVENSKI NEOAVANGARDNI ČASOPISI 1960 – 1990. biće otvorena u utorak 21. marta u 19 časova, u galeriji PRO3OR (Koče Popovića 9, Savamala, Beograd). Izložba je nastala u produkciji galerije HDD iz Zagreba, autorka izložbe je grafička dizajnerka Ana Radovanović.
Izložba je deo 5. izdanja međunarodne konferencije (Grafički) Dizajner: Autor ili univerzalni vojnik, u okviru koje će u petak, 24. marta, sa početkom u 21 čas, biti organizovano vođenje kroz izložbu.
Izložba predstavlja istorijski i dizajnerski pregled umetničkih časopisa nastalih na teritoriji bivše Jugoslavije u razdoblju od 60-ih do početka 90-ih godina. Donosi analizu konteksta u kojem su nastajali, autora i grupa koji su stajali iza njih, kao i njihove međusobne veze na lokalnom i međunarodnom nivou. Kustoskinja izložbe je Ana Radovanović, a projekat je proizašao iz master rada ove autorke pri italijanskom fakultetu ISIA Urbino.
U sklopu projekta i izložbe, obrađeno je ukupno 28 časopisa koji se mogu svrstati u kontekst neoavangardne umetnosti. Neoavangardni umetnički časopis je, između ostalog, karakterističan periodični izdavački produkt konceptualnih umetnika. Za razliku od mnogih zapadnih primera, čiji su autori imali intencije široke proizvodnje, ovdašnji nisu bili vezani za tržište, a najčešće ni za službene umetničke institucije. Oni predstavljaju nezavisnu, samizdat publikaciju, često malog tiraža koja je bila distribuirana u umetničkim krugovima. Kao alternativna sastajališta, mesta za debatu i izlaganje radova umetnika, jugoslovenski neoavangardni umetnički časopis, predstavlja zapravo ravnopravnog člana bilo kojoj drugoj formi umetničkog izraza tog doba.
Fenomen koji izložba ispituje nastaje 60-ih godina, pojavom antičasopisa Gorgona (1961.), kao protokoncepta umetničkog časopisa, čija će se definicija službeno pojaviti tek 70-ih. Projekat je usredsređen na časopise koji su se pojavili na jugoslovenskom tlu od 1960. do 1990. Obuhvaćeni su sledeći časopisi: Adresa, Akcent, Breza, Bit International, Galerija 212, Gorgona, Edicija A, Katalog 143, Kontaktor, L.H.O.O.Q., Maj 75, Mentalni prostor, Mixed Up Underground, Moment bilten, Neuroart, Novine Galerije SC, Pesmos, PN, Postgorgona, Prvi broj, P.S. Gorgona, Rok, Second Manifesto, Signal, Total, Underground Elevator, WestEast, Wow.
Postavka izložbe uključuje seriju infografika koje objašnjavaju veze i odnose između različitih časopisa, umetnika koji su ih pokretali i konteksta u kojima su se takve prakse odvijale; detaljnu hronologiju i ugledne (originalne) primerke časopisa i njihovih reprinta. Projekat ujedno govori i o vezama centara poput Beograda, Ljubljane i Zagreba, uz dodatak pojedinih vojvođanskih centara, poput Novog Sada i Subotice.
Ana Radovanović (1986.) je grafička dizajnerka iz Beograda. Završila je osnovne studije slikarstva u Rimu na Akademiji lepih umetnosti (Accademia di Belle Arti di Roma), a zatim i master studije grafičkog dizajna i komunikacija na italijanskom fakultetu ISIA Urbino. Izlagala je na više od 20 grupnih i 3 samostalne izložbi u Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Italiji, Belgiji i Kanadi, a dobitnica je i dva međunarodna priznanja (Golden Bra – Best Design, Magdalena, Maribor, Slovenija i Prva nagrada, Dan D, Zagreb, Hrvatska). Radi u oblasti dizajn novinarstva i istorije, a takođe i kao frilens grafička dizajnerka. Redovna je saradnica hrvatskog portala Vizkultura.hr, i izvršna je urednica portala Designed.rs.
Istraživački projekat o neoavangardnim umetničkim časopisima u bivšoj Jugoslaviji, nagrađen je prvom nagradom festivala Dan D u Zagrebu 2015. godine. Nakon Dana D, usledila je samostalna izložba u galeriji HDD – Hrvatskog dizajnerskog društva. Pored Zagreba, rad je prikazan i na brojnim međunarodnim izložbama i konferencijama, u Splitu, Raveni (Italija), Grin Beju (Viskonsin, SAD), kao i unutar publikacija Kamenzind (Beograd, 2016.), i The Territories of Artists’ Periodicals (Pariz, 2015.).
Izložba će biti otvorena do 1. aprila 2017.