Sinoć su publici domaćini 18. BELDOCS-a – direktorka festivala Mara Prohaska Marković, umetnički direktor Marko Grba Singh, kao i selektor Igor Stanojević poželeli toplu dobrodošlicu na još jedan praznik dokumentarnog filma, što je puna Velika sala Doma omladine prihvatila gromoglasnim aplauzom.

Mara Prohaska Marković je skrenula pažnju na punoletstvo Beldocs festivala i zahvalila se partnerima i institucijama koje godinama podržavaju ovaj festival, kao što je Dom omladine Beograda, koji je i ove godine glavna festivalska lokacija, i dodala:
„Zahvalila bih se i Studentskom kulturnom centru gde se dešava jedinstven program koji su sami studenti osmislili. Pozdravila bih i naše bliske saradnike iz Kulturnog centra Beograda koji su ove godine osmislili jednu vrlo zanimljivu izložbu Merlinkinih umetničkih radova i ličnih predmeta koji će biti u galeriji Artget, i to sve povodom tridesetogodišnjice filma ,,Marble Ass” Želimira Žilnika, autora koji je inače naša velika inspiracija i mnogo smo srećni što je i on danas ovde sa nama. U godini punoletstva često se setimo i početaka, tako da bih se zahvalila i osnivaču Beldocs-a, Mladenu Vušuroviću, koji je pre mnogo godina raspalio ovu vatricu Beldocs-a koja nas i dalje okuplja i greje“

Umetnički direktor festivala, Marko Grba Singh svojim govorom izazvao je gromoglasan aplauz.
„Hteo bih samo nakratko da se osvrnem na nešto što mislim da je jako bitno, i tiče se svih nas. Prošle godine smo na festivalu imali film Aleksandra Reljića ,,Novosadsko sećanje” o zločinima mađarskih fašista u Novom Sadu tokom Drugog svetskog rata. Jedan od aktera iz filma je i profesorka Marija Vasić. Ceo kolektiv Beldocs-a udruženo stoji iza uhapšenih aktivista i profesora i zahtevamo da se puste na slobodu iz kućnog pritvora. Takođe, stojimo uz sve nastavnike, nastavnice, profesore i profesorke koji podnose ogroman teret i na neki način su nevidljivi heroji našeg doba. Hvala.”. – rekao je Marko.
Selektor Beldocs-a Igor Stanojević u svom obraćanju je podsetio da Beldocs nikada nije bio festival koji zazire od nekih možda neprijatnih činjenica koje se dešavaju oko nas i dodao: „U jednoj borbi nikada se 100% vremena ne posvećuje samoj borbi, ponekad je neophodno napuniti svoje baterije i nadam se da će Beldocs moći da bude mesto gde ćete moći to da uradite, a to što ćete moći da pogledate neki lep dokumentarac ne znači da treba da spustite tenzije.”
Publici u Domu omladine Beograda se na kraju obratio i proslavljeni reditelj, Želimir Žilnik, koji je Beldocs i zvanično proglasio otvorenim.

„Zahvaljujem se svima koji su došli, ljubiteljima filma, a i velikom broju mojih kolega, i stvarno bih želeo da čujem na kraju filma iskrene reakcije, pozitivne ili negativne. A da budem kratak, proglašavam ovaj festival otvorenim.” – rekao je Žilnik.
Žilnikov film koji je svečano otvorio ovogodišnji festival „Restitucija ili, san i java stare garde“ publika je prihvatila sa oduševljenjem i ovacijama. Nakon projekcije publika je imala priliku da uživa u razgovoru sa rediteljem i Milanom Kovačevićem, glavnim glumcem u filmu.

Najnovije dvočasovno filmsko ostvarenje našeg proslavljenog reditelja nas upoznaje sa profesionalnim džez pijanistom Stevanom Arsinom (u filmu ga glumi profesionalni džez muzičar Milan Kovačević), koji se na pragu svoje devete decenije vraća iz Nemačke u Srbiju nakon što primi vest da mu se kroz proces restitucije vraćaju stara porodična kuća i imanje u Vojvodini, koje je svojevremeno nacionalizovala jugoslovenska, komunistička vlada posle Drugog svetskog rata.
U Novom Sadu, Stevana dočekuje stari prijatelj Milan, kao i ćerka njegovog austrijskog prijatelja Nina, koja se tu našla kako bi sakupila neophodne informacije i građu za doktorat koji se bavi položajem žena u komunističkom i postkomunističkom društvu. Njih troje zajedno odlaze da obiđu staru porodičnu kuću, koja, i ako je oronula i poklekla pod zubom vremena, i dalje odaje utisak moći i bogate istorije, okružena beskrajnom vojvođanskom ravnicom. Zahvaljujući Nini Stevan saznaje da je kuća iz koje je njegova porodica bila prinuđena da pobegne, zato što su je nacisti svojevremeno predali Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, sagrađena još daleke 1903. godine od strane jednog nemačkog grofa. U priču se upliće i Stevanova porodica – bivša žena, ćerka, zet, kao i unuka sa mužem i svoje troje dece, koji se svi tiskaju oko Stevanovog nasledstva, ubeđeni da im jedan njegov deo pripada.
Ovo je priča o porodičnim odnosima koji su obojeni teškim tonovima, ali izlaze na svetlost dana okupani toplinom, nostalgijom i melanholijom. Istovremeno, ovo je i priča o bogatom umetničkom Stevanovom životu, ispričana kroz sećanje i anegdote, sa puno iskrenosti i sirove i žive emocije koja direktno doseže do srca svakog gledaoca. Ne možemo a da ne pomenemo bogatu istorijsku potku ovog ostvarenja koja seže od Austrougarske do današnjih dana i razvija se, raste i preobražava istoriju jedne porodice pod uticajima različitih režima, koji su pod svojim čekićem vladavine oblikovali sudbine kako pojedinaca, tako i čitavih generacija.
Iznad svega stoji želja reditelja da svoje likove prikaže dostojanstveno, ne kao žrtve ili heroje, već kao ljudska bića koja pokušavaju da žive sa integritetom. Divan je i dirljiv humor kojima su scene obojene i koji nas vodi kroz celu priču sa osmehom na licu i sjajem u očima, potpomognut nadahnjujućim originalnim kompozicijama Dragoljuba Vagnera.
Ovaj film je priča o životu, neminovnim promenama koje on nosi, kao i o ljuskoj potrebi da pamti i čuva lepe stvari i dužnosti da ih podeli sa onima koji dolaze, kao svojevrsan putokaz u svetliju budućnost. I još jedna bitna stvar – život u devetoj deceniji nikako nije završen, ostalo je još mnogo toga da se vidi, nauči i oseti – otvorenog srca i raširenih ruku!
Što se tiče večerašnjeg programa na BELDOCS-u izdvajamo sledeće filmove:
Kada je zazvonio telefon, Iva Radivojević — SrbijaSAD — 2024 — 73′
Jednog petka u proleće 1992. jedanaestogodišnja devojčica se javlja na telefon i dobija vesti iz druge države da joj je deda umro. U jedanaestogodišnjoj glavi protagoniskinje telefonski poziv briše celu njenu zemlju, istoriju i identitet i živo ostaje u njenom sećanju decenijama kasnije. Film se stoga odvija kao kreativno istraživanje sećanja i stvaranja ličnih i kolektivnih mitova.
Dom omladine Beograda, 19.30h
Grand Prize, Anja Koprivšek — Hrvatska — 2024 — 46′
U konzervativnoj Hrvatskoj, ballroom je prostor slobode za LGBTQ zajednicu. Valentina (29), je talentovana voguerka i jedna od osnivačica scene, dok je Teo (21) početnik koji traži svoje mesto. Inspiraciju pronalazi u Valentini, koja ga podupire u njegovoj tranziciji, dok on svojom upornošću topi njene zidove. Njihov se odnos razvija i produbljuje, i mladi par počinje da mašta o zajedničkoj budućnosti.
Dom omladine Beograda, 21.30h
Mačke iz hrama Gokogu, Kazuhiro Soda — Japan — 2024 — 119′
Gokogu je šintoističko svetilište u Ušimadu u Japanu. Iako ovaj raj za ljubitelje mačaka deluje bezazleno na prvi pogled, on predstavlja srž problema koji uzrokuje podele u zajednici. Kombinujući prizore iz svakodnevnog života, razgovore s ljudima, slike prirode i životinja, reditelj prikazuje koliko očaravajuć, toliko i surovi svet koji se ogleda u tradicionalnoj zajednici i svetom mestu Gokogu.
Tuckwood, 17.30h
Pol, Denis Côté — Kanada — 2025 — 87′
Pol boluje od depresije i anksioznosti i vodi usamljenički život. Kako bi pokušao da prevaziđe teška stanja, počinje da čisti kuće, i to isključivo ženama. Svoju borbu s depresijom koju prate neobične rutine, svakodnevno deli s pratiocima na svom Instagramu, što na njega utiče terapeutski. Eksentričan, ali i sipmatičan, Paul traga za unutrašnjim mirom u nadi da će pomažući drugima, pomoći i sebi.
Tuckwood, 21.30h
Srećno svima, Filip Remunda — Češka, Holandija, Francuska — 2024 — 96′
Vitalij je nuklearni fizičar i rekorder u obuci za izlaganje ekstremnim hladnoćama koji sada zarađuje za život kao zidar, preživljavajući ispod granice siromaštva u Novosibirsku. Poput ostatka svoje porodice, bivših naučnika i članova stare sovjetske elite, sanja o povratku u veliki Sovjetski Savez, bajkovitu zemlju koja bi uklonila svu nepravdu iz njihovih života.
Cineplexx Ušće, 20.00h