Evropski festival animiranog filma BALKANIMA održaće se od 4. do 8. oktobra u Domu kulture „Studentski grad“. Najveći beogradski festival animacije sa međunarodnim renomeom i ove godine donosi atraktivne, vizuelno bogate i tehnički intrigantne animirane filmove. Selektorka i umetnička direktorka festivala Iva Ćirić je za program festivala od 420 filmova koji su pristigli na konkurs odabrala preko 110 najnovijih animiranih filmova iz 28 evropskih zemalja.
Na ovogodišnjoj Balkanimi biće prikazana 34 animirana filma u glavnom takmičarskom programu. Međunarodni žiri za glavni takmičarski program radiće u sastavu: Violeta Sova, proslavljena animatorka iz Poljske, Žan Luk Slok, producent i autor animiranih filmova iz Belgije i Aleksa Gajić autor, strip crtač i animator iz Srbije. Međunarodni žiri za studentski takmičarski program biće Mauro Kararo, animator i reditelj iz Švajcarske, Tomas Džonson animator i reditelj iz Engleske i Jelena Maksimović rediteljka iz Beograda i oni će birati najbolji od 49 izabranih studentskih animiranih filmova.
Festival će ugostiti oko 30 autora animiranih filmova iz Evrope.
Ovogodišnja Balkanima je posebna zbog premijere dva srpska animirana filma nastala zahvaljujući podršci Filmskog Centra Srbije – „Ekvilibrijum“ Mirele Srebrić (u produkciji Doma kulture „Studentski grad“) – i „Mesečeva Šuma“ Marije Milanović Lazarevski (premijerna prikazivanja) i filma Miloša Tomića „O robovima i robotima“ nastao kao deo projekta Radiovizija. Takođe, biće prikazano sedam studentskih filmova iz Srbije koji su napravljeni na predmetu animacija, na osnovnim i master studijama Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu i Doktorskih studija na Univerzitetu umetnosti u Beogradu.
Publika će imati priliku da vidi i bogat prateći program. Posebna ekskluziva festivala biće predstavljanje filmova iz najpoznatijeg belgijskog studija za animirani film CAMERA ECT i gostovanje BONOBO studija za animirani i eksperimentalni film iz Hrvatske koja će predstaviti najbolje filmove ovog svetski nagrađivanog studija i prikazati novi projekat u saradnji sa Kanadom (NFBC) – Ježeva kućica po pesmi Branka Ćopića.
Na Balkanimi će ove godine biti održana besplatna radionica animacije peska i plastelina Koke Riobo Kortesa iz Španije na kojoj će moći da učestvuju svi stariji od 14 godina. Dok će Tomas Džonson predstaviti uživo animirani performans Portreti u kojem će animirati lutku u stoptrik tehnici koja crta portrete publike. Mauro Kararo će održati masster class u inovativnim i novim pristupima u 3D animiaciji.
Na Balkanimi će se predstaviti i projekat Radiovizija – srpska crtana serija u produkciji RTS-a i Platforme, a biće prikazan i dugometražni animirani film Dečak i svet koji je bio nominovan za Oskara.
Revijalni deo Balkanime čine Evropska i Balkanska panorama u okviru kojih će biti prikazano 18 filmova. Balkanska panorama predstavlja podršku animiranim filmovima sa Balkana, a biće prikazani filmovi iz Turske, Grčke, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Hrvatske.
Ove godine Balkanima po prvi put uvodi i dečji žiri koji će dodeliti nagradu za najbolji animirani film za decu. U okviru dečjeg programa biće prikazan i film „Čudnovište“ nastao kao produkt radionice animacije sa decom iz Prihvatilišta za decu u Beogradu. U saradnji sa Dečjim kulturnim centrom Balkanima će imati specijalnu projekciju dečjeg programa u četvrtak 6. oktobra u 12 časova, dok će dečji program u Velikoj sali DKSG biti prikazan u subotu 8. oktobra u 14 časova.
BALKANIMA se otvara u utorak 4. oktobra izložbom „12 sličica u sekundi“ – Animirani filmovi Alekse Gajića u 19.30 časova u Velikoj galeriji Doma kulture „Studentski grad“, gde će po prvi put biti prikazani i radovi iz Gajićevog novog dugometražnog filma „Prorok“ koji je trenutno u procesu produkcije. U Galeriji DKSG u 19 časova biće otvorena izložba „Glodanje svjetla“ Jelene Maksimović. Za dobro raspoloženje na otvaranju i zatvaranju Balkanime biće zadužen As Fm. Svečano otvaranje Balkanime i prvi takmičarski program počinju u 20 časova u Velikoj sali DKSG.
Evropski festival animiranog filma Balkanima je prevashodno osnovan sa ciljem da pruži podršku razvoju srpske scene animiranog filma ali i da autore sa prostora Balkana uključi u savremene tokove i tendencije ove umetničke forme. Ideja za osnivanje potekla je od prvog umetničkog direktora festivala i njegovog tvorca, profesora Nikole Majdaka (1927-2013), jednog od pionira domaćeg animiranog filma. Animacija je danas sveprisutna pojava, ne samo kao deo filmske umetnosti i industrije, već i u sferi televizijskih i internet medija uz naravno, samostalan razvoj u okviru industrije kompjuterskih video igara i zaslužuje ozbiljniju podršku i pažnju javnosti. Dom kulture „Studentski grad“ je osnivač i organizator ovog jedinstvenog i neobičnog festivala. Pored partnera i medijskih sponzora festival Balkanima je podržan od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i Sekretarijata za kulturu Grada Beograda.