Upoznajemo vas sa takmičarskim programom 31. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica

U okviru takmičarskog programa 31. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, koji se ove godine održava od 22. do 27. septembra u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, naći će se 14 predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora festivala, profesora dr Zorana Đerića.

Publika festivala moći će da pogleda raznovrsne i maštovite predstave koje u Srbiju dolaze iz Češke, Estonije, Francuske, Litvanije, Mađarske, Nemačke, Španije, Turske, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Republike Srpske, kao i predstave domaćih pozorišta iz Niša i Subotice.

U takmičarskom programu učestvovaće dve predstave iz Srbije. Predstavu Bajka o ribaru i ribici po motivima bajke A.S. Puškina, u dramatizaciji Nine Pavlović i režiji Vjere Vidov, izvešće Pozorište lutaka Niš. Glavni lik je stari ribar koji sa svojom ženom skromno živi u trošnoj kolibi kraj mora, a njegov život se promeni kada ulovi zlatnu ribu koja mu obećava ispunjenje želja ako je vrati u more.

U izvođenju Dečjeg pozorišta Subotica stiže predstava Igraj se sa mnom! (autori Tamaš Olah, Marta Bereš, Andrej Boka, režija Andrej Boka) u kojoj u želji da svojoj deci sve obezbede, roditelji ponekad zaborave da im daju ono što je deci najpotrebnije, svoju pažnju i vreme. Ova predstava je mali podsetnik i poziv na igru.

Igraj se sa mnom, Dečje pozorište Subotica, foto: Atila Barath

Iz zemalja u okruženju stiže pet ostvarenja: Bajka sva od šećera Kazališta Virovitica iz Hrvatske, autorke i rediteljke Sare Lustig; Ferdo, divovska ptica Lutkovnog gledališča Maribor iz Slovenije, autorke Andreje Peklar i rediteljke Katje Povše; Zelena gora cetinjskog NVO Teatra Mladih iz Crne Gore, autorke Mile Mašović Nikolić i režisera Branka Ilića; Avantura u odevanju Plesne trupe Gobi iz Mađarske, autorke i rediteljke Rite Gobi; i Crvenkapica banjalučkog Dječijeg pozorišta Republike Srpske, prema bajci braće Grim i Šarla Peroa, uz dramatizaciju i režiju Ljudmile Fedorove.

Avantura u odevanju, Plesna trupa Gobi, Mađarska

Pozitivno pozorište iz Češke predstaviće se ostvarenjem Praljudi (autor i režiser Jiří Šponar), iz Estonije dolazi Pozorište Triktrek s predstavom Kuti (autor i režiser Alexander Andreev), iz Francuske pozorište Sneg na trepavicama s predstavom Ne čekaj me… (autorka i režiserka Vera Rozanova), iz litvanskog pozorišta Bez cipela stiže predstava Pokušao sam (autorka Kristina Marija Kulinič, režija Ieva Jackevičiūtė). Nemačko Lutkarsko pozorište Cvikau iz Nemačke izvešće predstavu Virtuelno lutkarstvo: Kopači zlata (autor Emanuel Geibel, režija Monika Gerboc), Pozorište Gušterov osmeh iz Španije izvešće predstavu Majmunica Simona (autorka i rediteljka Marli Santana), dok će tursko Pozorište senki Čengiz Ozek odigrati predstavu Čarobno drvo (autor i režija Cengiz Ozek).

Predstava Kuti, Pozorište Triktrek, Estonija

Žiri glavnog takmičarskog programa čine glumica i rediteljka Morana Dolenc, ovogodišnji dobitnik nagrade Mali princ – Luka Kecman, i laureatkinja nagrade Oton Tomanić – Eva Tomaševska.

Međunarodni festival pozorišta za decu Subotica jedan je od najznačajnijih festivala u regionu koji okuplja stvaraoce koji su svoj rad posvetili najmlađima. Sa fokusom na lutkarstvo, ali i saprostorom za druge umetničke forme, festival kontinuirano doprinosi promociji i razvoju pozorišta za decu u Srbiji. Za svoj izuzetan doprinos razvoju scenske umetnosti za decu i kulture uopšte, Festival je 2005. godine nagrađen „Vukovom nagradom“, najvećim kulturnim priznanjem u Republici Srbiji, dok je 2009. godine Međunarodnom festivalu pozorišta za decu Subotica dodeljena nagrada „Pro urbe“ za značajan doprinos razvitku i ugledu grada Subotice podizanjem njegovih materijalnih i duhovnih vrednosti. Festival je dobitnik i specijalne Međunarodne nagrade za doprinos razvoju dramskog odgoja „Grozdanin kikot“ za 2009. koju dodeljuje Centar za dramski odgoj iz Mostara (BiH centar IDEA (Međunarodne asocijacije za
dramu/pozorište i obrazovanje).

Međunarodni festival pozorišta za decu Subotica podržali su Ministarstvo kulture Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, i Grad Subotica. Izvršni producent festivala je Otvoreni univerzitet Subotica.

Share