Čim dodje proleće, “trava nabuja i cveće izraste” trend koji se nameće sam po sebi, je cvetni print. Nije bitno da li se nalazi na ešarpama ili trakama za kosu, cipelama, torbama, pantalonama ili u vidu nakita (čitaj apsolutno svemu).
Na protekloj beogradskoj nedelji mode naš kretor Boško Jakovljević je izložio muško odelo upečatljivog cvetnog printa i jakog kolorita. Muškarcima možda deluje pomalo kičasto, ali naš kreator tvrdi da se slični komadi, nešto neobičniji od ostalih, uvek brzo prodaju. Pored cveća tu su i boje i printovi morskog sveta. Preko algi i sunđera do printa same morske površine. Dakle, kreatorima je svet prirode bio i ostaće neiscrpna inspiracija.
Mery Katrantzou, grčka kreatorka je prepoznatljiva po ludim printovima. Na njenim modelima možete videti gotovo sve, od cveća, preko apstraknih i šara porcelana, do arhitekture, pa ne čudi broj njenih saradništava sa poznatim brendovima poput Swarovskog i Top Shopa.
Kraj prošle i početak nove godine, će sigurno ostati u znaku D&G kolekcije inspirisane Vizantijom. Kolekciju su obeležile zlatne krune upečatljivih detalja, u kombinaciji sa haljinama sa printom vizantijiskih freski i mozaika.
Jedna od najraskošnijih istorijskih epoha, barok poslužila je kao inspiracija za modnu kuću Versace. Prepoznatljive Versace boje, plava, žuta i bela, ali i pink i zelena, uklopljene sa baroknim motivima i dezenima zlatne boje u vidu štampe našle su se na kreacijama sačinjenih od svilenkastih materijala.
Manija je uzela maha, ali ovoga puta fokus stavljamo samo na print, njegov značaj u modnoj industriji i upravo tu neraskidivu vezu između mode, industrije i marketinga.
Ako izuzmemo cvetni i zadržimo se samo na printu, polje nam se široko otvara. Rekapitulacijom prošle godine vidimo da su printovi na jednostavnim, belim majicama i beanie kapama poput Celine, Homies i Karl Who, bili apsolutni hit. Vlada svojevrsna logo manija.
Priroda je ustupila mesto industriji i dok je prošle godine modna industrija vodila glavnu reč i smelom štampom na majicama promovisala određeni brend, ove godine lanci restorana i crtani junaci preuzimaju modnu pozornicu.
Italijanski brend Moschino sa Jeremy Scottom na čelu je otišao korak dalje sa novom kolekcijom inspirisanom lancem restorana brze hrane McDonalds i crtanim junakom Sunđer Bobom. Ko god da je rekao da se brza hrana i moda ne slažu, očigledno je pogrešio. Pistom su prošetali modeli odeveni u garderobu prepoznatljive žute i crvene boje sa logom poznatog restorana. Osim modela, Jeremy je obukao i gedžete, a omiljeni žuti junak iz ananasa sa dna mora, sada se može naći na torbama, haljinama, čak i salonkama.
Osim Sunđer Boba, za fanove Diznijevih crtanih filmova tu su Miki Maus i Bambi, kao stalni ukras dukseva, ali i Diznijeve princeze i zloće koje se već par godina smeše sa pakovanja sjajeva za usne i ruževa kompanije MAC. Izgleda da je kozmetička intustrija tu pretekla modnu i prva promovisala trend štampe animiranih junaka.
Pored McDonaldsa, Moschino je sarađivao i sa Coca Colom, obukavši flaše u “toalete” neobičnog printa i sa detaljima poput karnera i mašni. Nije samo Moschino umešao prste u Coca Colin garderober i Marc Jacobs je obukao, naravno dijetalnu, verziju limenke.
Za sve one koji se nisu zapitali i rekli Karl Who, ime Karla Lagerfelda je dobro poznato. Nedavno je održao reviju u sred improvizovanog marketa simpatično nazvanog Chanel supermarket, gde smo imali prilike da vidimo brojne komade sa geomerijskim dezenom ali i brendirane tetrapake od mleka, sireve i deterdžente, sa poznatim ukrštenim CC logom, u vidu torbica i cegera sa printom.
Trend koji se provlači zajedno sa cvetnim printom iz godine u godinu je print stripa tzv. comic print. Junaci stripova sa poznatim govornim balončićima koji često nose doskočice, šaljive ili poruke reklamnog karaktera, krase odevne predmete i detalje poput torbi i kišobrana.
Štamparske mašine rade punom parom, nova saradništva se gotovo svakodnevno potpisuju, a različite poznate ličnosti nam se smeše sa brojnih proizvoda. Šminka, majice, torbe ili kape, postalo je sasvim sve jedno. Jedna je stvar imati crnu majicu sa jeftinim printom koji se lako spira, a sasvim druga imati onu finog materijala, kvalitetnog printa, sa nekom poznatom ličnošću pod okriljem renomiranog brenda. Ruž na čijem se poklopcu smeši Wonder women ili prepoznatljivo, Rihannino R, prosto sam uskače u korpu za kupovinu. Zar ne?
Da li je štampanje reklamnih majica otišlo korak dalje, izgubilo primarnu marketinšku ulogu i postalo stvar visoke mode? Više nije neobično da se na crvenom tepihu pojavljuju suknje dubokog struka i salonke u paru sa duksom sa printom gumenih medvedića, niti elegantne haljine sa cipelama upečatljivog printa.
No, postalo je teško razgraničiti šta je smeo marketinški trik a šta jednostavni modni šik? Da li poznati brendovi imaju bilo kakve koristi od “nebrendiranih” majica sa njihovim logom? Da li je moguće da osim potvrde i naznake da komadi nisu njihovi i da su kopija, ne traže više ništa? Ipak, čak i da iza svega stoji dobra zarada koja se sliva u ruke upravo tih poznatih brendova, nemoguće je zaustaviti proizvodnju nebrojenih kineskih kopija koje se pojavljuju na tržištu.
Moda je još jednom potvrdila da je umetnost ali i posao i da je svaka vrsta igre dozvoljena. Print zahteva autentičnost i kreativnost, da bi se neki takav komad ukombinovao, ali i hrabrost da bi se poneo.