Najmisteriozniji američki pisac i jedan od najvećih savremenih svetskih autora donosi nam roman o Njujorku u rano doba interneta i o američkoj paranoji pre i posle 11. septembra.
Sadržaj
Godina je 2001. u Njujorku, Gugl još nije izašao na berzu, Majkrosoft je oličenje Carstva zla, Silicijumska aleja je grad duhova. Možda u igri nema toliko novca koliko je bilo na vrhuncu tehnološke groznice, ali svejedno ne manjka prevaranata koji žele da ugrabe deo onoga što je preostalo.
Maksina Tarnou drži malu agenciju za istraživanje prevara na Gornjoj zapadnoj strani i ganja razne sitne proneveritelje i varalice. Sledi sopstvena pravila – u torbici nosi beretu, posluje sa ološem, hakuje tuđe račune u banci. Inače, ona je jedna prosečna zaposlena majka – ima dva sina u osnovnoj školi, mori je večito pitanje hoće li se pomiriti sa bivšim mužem, živi u pristojnom delu grada – sve dok ne počne da se bavi finansijama jedne velike firme za računarsku bezbednost i njenog vlasnika, mladolikog milijardera.
Uskoro će imati posla sa krijumčarem droge u art deko gliseru, profesionalnim „nosom“ koga opseda pitanje Hitlerovog afteršejva, neoliberalnim egzekutorom koji pati zbog problema sa obućom, kao i sa ruskom mafijom i raznovrsnim blogerima, hakerima, mešetarima i hohštaplerima. Ništa, naravno, nije slučajnost.
Uz povremene izlete u darknet i na Long Ajland, Tomas Pinčon nam daje istorijsku romansu o Njujorku u rane dane interneta, ne tako davno u prošlosti, ali svetlosnim godinama daleko od ovoga gde smo danas stigli.
Drugi o knjizi
„Neophodan roman, delo na koji je istorija književnosti čekala.“ Slate.com
„Potpuno genijalno delo.“ Washington Post
O autoru
Tomas Ragls Pinčon mlađi (1937, Glen Kouv, Njujork), kultni autor savremene američke proze, dve godine je proveo u ratnoj mornarici pre nego što je diplomirao engleski jezik na Univerzitetu Kornel. Pošto je krajem pedesetih i početkom šezdesetih godina XX veka objavio nekoliko novela, započeo je rad na romanima, po kojima je danas najpoznatiji: V. (1963), Objava broja 49 (1966), Duga gravitacije (1973), Vajnlend (1990), Mejson i Dikson (1997), Protiv dana (2006), Skrivena mana (2009). Sredinom šezdesetih se potpuno povukao iz javnosti, mesto njegovog boravka je od tada nepoznato i samo uski krug njegovih najbližih prijatelja i saradnika zna kako on danas izgleda. Dobitnik je Mekarturove stipendije, kao i nagrade National Book Award.
Knjiga na poklon
Knjigu Probna faza možete osvojiti u našoj igrici koja će trajati narednih 7 dana. Potrebno je da ostavite komentar na sajtu ispod ove objave i podelite ovu objavu putem društvene mreže po izboru (Facebook, Twitter, Google +). Pobednika ćemo izabrati nasumično uz pomoć sajta Random.org. Srećno svima.
Update
Nagradna igra je završena, a knjigu Probna faza je osvojila čitateljka koja je ostavila komentar pod brojem 17 – Marija Petronijević. Čestitamo!
Zelim da procitam!😊
Super
savrsen poklon
Zvuci uzbudljivo.
EXTRA
Sjajno
divan dar
fenomenalan naslov
Super…
Zeliiiim
KNJIGA na DAR – NAJLEPSA i NAJVRDNIJA na SVETU…STVAR! 🙂
Valjda cu nekad dobiti knjigu 🙂
Obooožavaaam knjige ❤❤❤
Zvuci zanimljivo…
Objava broja 49, knjiga koja je otvorila novo poglavlje u mom životu, druga drugo otvorila, roman Skrivena mana.
♥ mi drage bile posvete
🙂
Pogledala sam još neke recenzije za ovu knjigu…ozbiljno dobro štivo…
Knjiga na dar – nema nista lepse 🙂
milosevic-jelena@hotmail.com
Volela bih da je pročitam. 🙂
❤️
<3
Ok.
LEPA NAGRADA zA NAS LJUBITELJE DOBRE KNJIGE
Super nagrada
Igramo se i dalje za kvalitetne knjige
Roman koji bih rado pročitala! Više puta! 🙂
DIVAN POKLON! 🙂 SRECNO NAM BILO…
Pinčon je za mene bio posebno otkriće <3
Sjajan poklon.
Srećno 😀
🙂
Predivan naslov koji obecava sjajan zaplet 🙂
💝📚😀
Interesting 😉
Divnooo! 😀