Ajruveda 101: KAPHA DOSHA

Učenje o teoriji tri doše danas završavamo sa tekstom o Kapha doši. Pomalo je paradoksalno što smo onu koja čini temelj ostavili za kraj, ali takvu hijerarhiju nalaže klasična ajurvedska podela. Najpre smo govorili o energiji vazduha, zatim o energiji vatre a danas ćemo pričati o energiji zemlje. Kapha doša sačinjena je od simbioze energija vode i zemlje, pri čemu je zemlja noseći element. Smatra se da ova doša čini određenu vezivnu materiju u organizmu, tj. ona povezuje „sve stvari“ u telu i prevashodno je odgovorna za sveopšti psihofizički balans. Energija vode ogleda se u tkivima dok se energija zemlje ogleda u kostima; voda je zadužena za hidriranost naših tkiva i kože dok zemlja pruža potporu i snagu našem koštanom sistemu.

Piše: Nikolina Gavrilov

Fizičke karakteristike pripadnika ove doše:

Krupna građa je neminovno ono što je najpre uočljivo kod ljudi sa dominatnom bioenergijom zemlje. Ovde se ne misli na „gojaznost“, mada oni jesu njoj najskloniji, nego na krupne kosti i veoma često i natprosečnu visinu. Koža im uglavnom ima maslinasti podton, nije sklona ni pucanju ni upalnim procesima; čak bi se moglo reći i da od sve tri doše, kapha ima „najsjajniji“ i „najuravnoteženiji“ izgled najvećeg organa našeg tela, tj. kože. Kosa i obrve su im veoma guste i jake, često ili veoma tamnih ili veoma svetlih tonova. Imaju krupne i izražene oči i usne i to su definitivno atributi koji najviše krase njihovo lice. Kada je njihov inače izrazito jak organizam izveden iz stanja balansa najpre se javlja tromost koja sa sobom povlači razne posledice. Usled toga dolazi do rasta procenta masti u telu, te i do prekomerne težine. Tokom ovog razdoblja skloni su ekscesivnom znojenju ali i zadržavanju vode u organizmu. Kako inače retko osećaju potrebu da unose vodu, trebalo bi naročito da obrate pažnju na dehidriranost tokom ove faze. Takođe, kao čest problem javlja se i sporo i loše varenje hrane a samim tim i razni stomačni problemi, pogotovo nadutost.

Ishrana koja se preporučuje kao lek za stanje haosa, odnosno odsustvo prirodnog reda u organizmu je svakako „lakša“ ishrana, bazirana prevashodno na namirnicama biljnog porekla. Ljuto i gorko su note koji bi trebalo da preovlađuju u hrani koju pripremaju pripadnici ove doše. Preterano konzumiranje izrazito slatke, kisele ili slane hrane dovodi do problema sa varenjem, tako da su to ukusi koje bi trebalo izbegavati i unositi u minimalnim količinama. Topla i kuvana jela su visoko preporučljiva za izbalansiranost kapha doše. Trebalo bi izbegavati korišćenje dosta ulja prilikom pripreme namirnica, jer je „uljanost“ upravo jedno od glavnih svojstava ove doše. Neke od namirnica čiji se unos savetuje su: čili paprika, crni luk, mahunarke, karfiol, brokoli, artičoke, zelena salata, kupus, kinoa, kuskus, ovsene pahuljice, jabuke, kruške, mango, breskve i nar. Što se tiče mesa-piletina ili ćuretina je ono što dolazi u obzir. Mleko i mlečni proizvodi se generalno ne preporučuju, ali ako već konzumiraju ove proizvode uvek bi trebalo da biraju one sa što manje procenta mlečne masti. Začini kojima bi trebalo obogatiti ukus hrane su: čili paprika, đumbir, beli luk u prahu, aleva paprika, korijander, kardamom, kurkuma, cimet i muškatni oraščić.

Za vas smo izdvojili dva recepta koja naročito gode ovom tipu građe. U nastavku teksta možete naći jedan lagan ručak i jednu neobičnu, tropsku poslasticu.

  • Šarena kinoa

Sastojci:

  • 2x čaše kinoe
  • 3x veće glavice crnog luka
  • 4x čena belog luka
  • 2x crvene paprike
  • 1x čili paprika
  • 2x zelene paprike
  • 3x šargarepe
  • 1x pakovanje pečurki
  • 100g crvenog pasulja
  • 100g graška
  • so, po potrebi
  • vegeta, po potrebi
  • biber, po potrebi
  • čili, po potrebi
  • beli luk u prahu, po potrebi
  • kurkuma, po potrebi

Priprema:

Najpre zagrejte rernu na 200°C. Dok čekate da se rerna zagreje u veću šerpu sipajte vodu i mrvicu soli a zatim dodajte kinou i sačekajte da se prokuva. Uobičajeno vreme koje je potrebno za ovo je petnaestak minuta. U međuvremenu, iseckajte povrće na veće komade i poređajte ga na pek papir. Možete ga premazati sa malo ulja, ako je baš neophodno. Luk, beli luk, paprike, pečurke i šargarepe stavite odmah da se zapeku a nakon desetak minuta dodajte i pasulj i grašak. Ukupno vreme koje je potrebno povrću da se fino zapeče je između dvadeset minuta i pola sata, zavisno od jačine vaše rerne. Pet minuta nego što treba da izvadite povrće, dodajte sve začine i promešajte drvenom varjačom. Naposletku, pomešajte zapečeno povrće sa kinoom i uživajte u jelu. Prijatno!

  • Narandžaste palačinke

Sastojci:

  • Smesa:
  • 1,5x šolje heljdinog brašna
  • 1x prašak za pecivo
  • 1,5 šolje kokosovog mleka
  • Jedna ipo šolja heljdinog brašna
  • 3x kašičice smeđeg šećera
  • so, na vrh kašičice
  • 3x kašičice kokosovog brašna
  • 3x kašičice kokosovog ulja
  • 1x kašičica kurkume
  • Sos:
  • 4x zrela manga
  • 5x kašičica smeđeg šećera
  • pola šoljice vode
  • 2x kašičice kokosovog ulja

Priprema:

U veću posudu najpre sipajte brašno i prašak za pecivo te ih pomešajte. Zatim dodajte so, kurkumu, kokosovo brašno i šećer. Potom u smesu dodajte kokosovo mleko (poželjno je da bude sobne temperature) i kokosovo ulje te dobro umutiti smesu. Posudu poklopite krpom i ostavite da odstoji petnaestak minuta. U međuvremenu u manjem sudu zagrejte vodu na srednjoj temperaturi i dodajte iseckan mango, šećer i ulje. Kuvati dok ne baci ključ a zatim skloniti sa ringle. Do sad bi testo trebalo da se nadiglo te možete zagrejati kokosovo ulje na tiganju i početi da pečete palačinke. Sipajte dve kašike smese i formirajte deblji krug, neki željen oblik su američke palačinke mada će vam verovatno ispasti deblje od standardnih, što je i neophodno da se ne bi „raspale“ tokom okretanja. Peći sa obe strane dok ne porumene. Naposletku, palačinke preliti sa mlakim pireom od manga i dodati još malo kokosovog brašna od gore za dekoraciju. Poželjno je jesti ovaj dezert na sunčan dan na nekoj terasici sa lepim pogledom, prijatno!

Nakon što smo sa vama podelili ova dva laka i ukusna recepta, red je da sad spomenemo i fizičke aktivnosti koje se preporučuju za ovaj tip građe. Naime, kako je sama energija kapha doše inače statična, uopšteno se preporučuju dinamične i energične vežbe. Kardio trening je idealan izbor, to može biti i trčanje ili vožnja bicikla, bilo šta što ubrzava rad srca i čini da se telo zagreva i samim tim izbacuje nepoželjnu vodu iz organizma.

Hatha joga je joga čije se praktikovanje naširoko preporučuje za pripadnike ove doše. Kako ništa na zemlji ne može da raste bez sunca, za vas smo pripremili mali priručnik kako da izvedete, upravo, vežbu sačinjenu od dvanaest asana zvanu: Pozdrav Suncu!

Pozdrav Suncu:

  1. Najpre stanite uspravno i držite noge spojene, zatim pete razdvojte jednu od druge a palčeve ostavite da se dodiruju. Skupite dlanove u pozu molitve i prislonite ih uz grudni koš. Duboko udišite i izdišite, polako se zagrevajte uz ovu asanu makar tri minuta.
  2. Zatim ruke podignite i ispružite što više ka nazad. Dlanove okrenite ka „nebu“ i pogled usmerite ka gore. Osetićete kako polako čitavo telo počinje da vam se isteže. Duboko udahnite.
  3. Potom ruke spustite i pokušajte da sa njima dodirnete stopala. Kolena ne bi trebalo savijati. Tokom izvođenja ove asane duboko izdahnite.
  4. Nakon ovoga čučnite a zatim desnu nogu ispružite što više ka nazad a levo koleno ostavite savijeno. Rukama se oslanjajte o tlo i tako držite balans, pogled usmerite ispred sebe a glavu blago nagnite unazad.
  5. Noge potom obe ispružite jednu kraj druge i dlanove čitavom širinom držite na tlu. Kičmu držite uspravljeno i pogled usmerite ravno. Ostanite u položaju planka koliko god ste u mogućnosti.
  6. Izdahnite i telo spustite na tlo tako da osam tačaka dodiruje zemlju; stopala, kolena, dlanovi, prsa i brada.
  7. Noge ostavite na zemlji a rukama „podignite“ telo. Kičmu i glavu zabacite što više unazad. Duboko udahnite.
  8. Dok izdišete zadnji deo trupa podignite ka gore, dlanovima se čvrsto oslanjajte o zemlju. Kolena držite ispravljena i potrudite se da čitavim stopalom dodirujete tlo. Glavu stavite između ruku i pogled usmerite ka pupku.
  9. Sada uradite isto što ste uradili prilikom izvođenja asane pod brojem četiri samo sa levom nogom.
  10. Ponovo izvodimo treću asanu, samo što ovaj put stopala celom dužinom držimo jedno uz drugo.
  11. Ponavljamo izvođenje druge asane.
  12. I na kraju se vraćamo u položaj prve asane i duboko izdišemo.

Sada smo prošli kroz čitav ciklus i dostojno pozdravili sunce!

Psihičke karakteristike nosioca bioenergije zemlje i vode:

Uzemljenost je prva asocijacija kada je reč o psihičkim svojstvima ove doše. Karakteriše ih izuzetna psihička stabilnost, veoma su organizovani i sistematični što im omogućava da se lako snađu u svim zadacima koje pred njih postavi sam život. Ipak, njihova težnja da drže stvari pod kontrolom im ponekad ne ide u korist, ukoliko se desi nešto što nisu mogli da predvide „zamrznu se“ i povlače u sebe. Tokom ovih perioda izolacije postaju krajnje neproduktivni i upadaju u izvesna letargična stanja iz kojih se teško izvlače; jer ni tokom „dobrih“ perioda nisu inicijatori i generalno se plaše promena. Vrlo su istrajni, kako u dobrom tako i u lošem; pa tako i ovde kao antidot može da se primeni sveopšte načelo zlatne sredine. Koliko je nekim ljudima teško da dovrše stvari koje su čak i dobre po njih, toliko je pripadnicima kapha doše ponekad teško da odustanu od stvari koje su loše po njih. U suštini, trebalo bi da porade na prevazilaženju straha od nepoznatog i da privole promene kako bi terazije sopstvenog uma doveli u stanje ravnoteže.

Share